Říjen 2008

Libuše Moníková - Fasáda [M.N.O.P.Q.] (literatura)

31. října 2008 v 10:58 | kunik |  - Recenze a anotace

Próza druhé poloviny 20. stol. je často plná literárních experimentů, je těžko čitelná a zážitek z takových knih může být dosti rozporuplný. Naproti tomu ovšem můžeme rozeznat i skupinu autorů, kteří se snařili udržet tradiční vyprávěcí styl a strukturu románu. To druhé platí o Fasádě od Libuše Moníkové. Přestože i tato česká autorka, která prožila značnou část svého tvůrčího života v Německu, umí psát relativně experimentální díla (např. Pavana za mrtvou infantku), tento román by se dal označit spíše za klasický (a to i navzdory lehce fantaskním motivům v druhé části knihy). Tato klasičost ale rozhodně není na škodu.
O nás, bez nás...kolikrát ještě?

23. října 2008 v 15:57 | kunik |  - Články, úvahy, eseje
Slova jež v poslední době zaznívají z Francie jsou více než varovná. To, co vyšlo dnes (23.10.2008) v tamním tisku je však naprosto skandální. "Francouzský list Le Figaro dnes napsal, že Česká republika převzetí předsednictví Evropské unie po Francii vůbec nezvládne, Le Monde s odvoláním na poradce francouzského prezidenta píše, že Nicolas Sarkozy chce Česko buď úplně vyšachovat, nebo ho aspoň zastínit." * Co nám to tedy ukazuje? Předně, že evropská myšlenka rovnosti států asi není min. podle Francouzů pro každého. Zvláštní, že srovnatelně lidnaté státy jako Řecko nebo Rakousko, ale i mnohem menší Lucebursko, předsednictví EU zvládly. Když to není v počtu obyvatel, tak v čem tedy? Že by jsme byli politicky nepohodlní? Nebo nepotřební? Zdá se. Z Francie (ale nejen z ní) totiž přichází názor, že jsme moc "euroskeptičtí", a tak si to předsednictví vlastně nezasloužíme. Nějak si nemohu pomoct, ale pokud pomineme občana Hradu a Jana Zahradila (předsedu europoslanců za ODS), neznám už mnoho výrazných českých euroskeptiků. Narozdíl od toho vláda ČR i její premiér jsou založeni pro evropsky.


Ideje a praxe reforem

21. října 2008 v 22:20 | kunik |  - Starší nebo ne pro blog tvořené věci
Reforma školství přichází do škol, a i když se může na první pohled zdát, že jsou to jen právnické obraty a technické změny, měla by se bezprostředně týkat mnoha tisíců mladých lidí v našem státě. Ani pro mě to nejsou jen planá slova. Jsem jedním z mnoha studentů v této republice, na kterých se bude testovat nová maturita, a můj mladší bratr je pak jedním z těch dětí, co by už ve škole neměly zažít osnovy, ale jen komplexní vzdělávací plán. Nové technologie, nové metody, to jsou výrazy moderního školství. Třetí tisíciletí se osmým rokem rozjíždí, svět se mění a školy s ním, zdálo by se. Ale je tomu tak?


Ironie osudu, zesměšnění populismu (Jörg Haider)

21. října 2008 v 20:24 | kunik |  - Články, úvahy, eseje
Nedávno zesnulý Jörg Haider byl bezpochyby ikonou rakouské politické scény. Přestože nikdy neseděl ve vládě, ovlivnil silně rakouskou politickou scénu i Rakušany samotné. Jeho politický styl založený na populismu, xenofobii a konzervatismu se v politicky ne moc zdravém prostředí Rakouska (kde vlastně již od druhé světové války téměř nepřetržitě vládne pravicová strana lidová a levicová sociální demokracie na principu velké koalice) našel v průběhu let velké množství příznivců. Jak napsal nedávno Luboš Palata na serveru Reflexu: "JÖRG HAIDER dokázal objevit a obnažit spodní proudy rakouské politiky a s jejich pomocí změnit Rakousko k obrazu svému."


Stíny Minulosti: Bojkotovat Mirka s Šípkem?

19. října 2008 v 20:43 | kunik |  - Starší nebo ne pro blog tvořené věci
Uveřejněno v MF DNES v rámci projektu Studenti čtou a píšou noviny.

Když vyšlo najevo, že Jaromír Nohavica spolupracoval s STB byl to jistě pro mnohé šok. Pro obyvatele Ostravy snad ještě o kus větší, je to přece jen jeden z místních. Netrvalo to dlouho a z ostatních krajů začaly znít tóny Udavače z Těšína a v novinách i v televizi zapřísáhlí antikomunisté pranýřovali jméno Nohavica ze všech stran. Několikrát zaznělo i rezolutní slovo BOJKOT. Ale je v tomto případě opravdu na místě? Bojkotovat či jinak omezovat uměleckou tvorbu kohokoli není zrovna moc demokratické a my se snad ještě stále demokracií nazýváme. O to víc, když umělců v seznamech STB mnoho, nejen Nohavica, a nemám pocit, že by jejich dílo bylo zrovna opomíjeno. Až si člověk začíná myslet, že Nohavica má jen tu smůlu, že to na něj "prasklo" tak pozdě a je tedy na něj víc vidět.

Olympiáda a lidská práva

19. října 2008 v 20:41 | kunik |  - Starší nebo ne pro blog tvořené věci
Uveřejněno v MF DNES v rámci projektu Studenti čtou a píšou noviny.

Olympiáda v Pekingu, to je jedno z nejdiskutovanějších témat poslední doby. A nejde o žádné filozofické téma do kaváren, tohle téma evidentně vzbuzuje vášně. Pokud se podíváte na obrovské protesty podél trasy olympijské pochodně, vloudí se člověku myšlenka: "Něco je asi špatně…"


Výchova a Tresty

19. října 2008 v 20:39 | kunik |  - Starší nebo ne pro blog tvořené věci
Uveřejněno v MF DNES v rámci projektu Studenti čtou a píšou noviny.

K úvahám na toto téma mě již před časem přivedla ministryně za stranu zelených Džamila Stehlíková. Řečeno nadneseně, aby dostála svému titulu ministryně pro oblast lidských práv a národnostních menšin, rozhodla se, že před námi samými ochrání lidská práva těch (nej)menších, tedy dětí. V souladu s unijním doporučením přišla s tím, že jednou pro vždy řekne důrazné NE pohlavkům či jiným plácnutím. Jako studovaná psychiatrička jistě ví, jak mohou děti trpět fyzickým a psychickým násilím, které je jim způsobováno "osobou blízkou". Nepochybně se ani mezi běžnými občany nenajde psychicky zdravý člověk, který by násilí na dětech schvaloval. Avšak vzniká nám zde jedno velké ALE. Je každý trest násilím?

Četba dnešní mládeže

19. října 2008 v 20:36 | kunik |  - Starší nebo ne pro blog tvořené věci
Pokud nechcete vážené literární vědce dojmout, literární kritiky zdeptat a učitele češtiny vytočit je dobré toto sousloví "Četba dnešní mládeže" nepoužívat. Co já si pamatuji (a to už tady na tom světě chvilku jsem), neustále hořekují nad tímto neutěšeným stavem. Znám výsledek těch debat, všichni jej známé, vždy se dozvíme jasné a rezolutní stanovisko: "Dnešní děti prostě nečtou!" Dosti pesimistický výzor do budoucna, ale já jej nesdílím.

Co ukázaly letošní krajské volby?

19. října 2008 v 19:42 | kunik |  - Články, úvahy, eseje
Když byly zveřejněny výsledky letošních krajských voleb, byli jistě mnozí z nás velmi překvapeni, ať už kladně či záporně. Takovýto výsledek čekal asi jen málokdo. Přesto jsou tyto volby velice zajímavé, obzvláště z hlediska politologického. Odhalily totiž několik prvků našeho politického systému a rozhodování, které dosud nebyly tak jasné či známé.