Četba dnešní mládeže

19. října 2008 v 20:36 | kunik |  - Starší nebo ne pro blog tvořené věci
Pokud nechcete vážené literární vědce dojmout, literární kritiky zdeptat a učitele češtiny vytočit je dobré toto sousloví "Četba dnešní mládeže" nepoužívat. Co já si pamatuji (a to už tady na tom světě chvilku jsem), neustále hořekují nad tímto neutěšeným stavem. Znám výsledek těch debat, všichni jej známé, vždy se dozvíme jasné a rezolutní stanovisko: "Dnešní děti prostě nečtou!" Dosti pesimistický výzor do budoucna, ale já jej nesdílím.


Základním problémem je to, že většina těchto teoretiků (aspoň mám ten dojem) vychází z mého pohledu z dosti nesmyslného názoru, že každé dítě, případně mladý člověk, by mělo být schopno a ochotno číst literaturu (a to pokud možno tu kvalitní, tedy většinou jimi selektovanou). Ale kde na to přišli, je mi poněkud záhadou. Většinou se dovolávají starších dob, kdy se četlo mnohem více než dnes. To nikdo nepopírá, ale ani tehdy nečetli všichni a co je hlavní, mnozí četli z naprosto jiných důvodů než, že by toužili po kvalitním kulturním zážitku (a ten by měl být na knize asi nejdůležitější).

Předně k té první výtce-těžko bychom našli nějakou dějinnou etapu, kdy by četli všichni zástupci mladé generace. Nejdřív ne všichni chodili do školy, poté sice do ní chodili všichni, ale většina z těch, co si povinných pět let odtloukla v nějaké jednotřídce, asi jen stěží zasedla ke Goetheho veršům, ale spíš dál pracovala na poli. S přibývajícím průmyslem se jen většina pracovníků přesunula z polí do továren, ale v četbě se nejspíš nezměnilo nic. Ani socialismus, který do dětí ze všech stran cpal lidově-socialistickou poezii, nepřilákal ke čtení o nic víc lidí. Četlo neustále stejné procento lidí a toto procento se začalo s vývojem moderních technologií ještě umenšovat.

To již souvisí s tou druhou výtkou, literatura měla (a stále má) i jiné funkce než jen kulturní. Četba, to byl zdroj zábavy, byl to prostředek komunikace se světem. Kniha taktéž vzdělávala, zdůrazňovala morální hodnoty společnosti, byla zdrojem otázek a témat k zamyšlení. Jenže dnes máme komunikačních a vyjadřovacích prostředků nesčetně. Společnosti můžete sdělit téměř cokoliv mnohem rychleji než, že by jste napsali román. Vzdělávací funkce poněkud upadla s příchodem televize a internetu, ale neztratila se úplně. Stejně tak zábavní. Jenže spousta lidí četla právě kvůli těmto věcem. A když přišli nové, snazší prostředky, tito lidé již nemají důvod u knih zůstat nebo se k nim vůbec dostat. A nemůžeme jim to mít za zlé, je to pochopitelné a logické. Ale není to ještě tak hrozné, podívejme se na všechny ty čtenáře fantasy a sci-fi, detektivek, dívčích románů. Ti všichni čtou, a i když to třeba nemusí být vždy ta velká literatura, kniha pro ně má své kouzlo.

A pak je tu ten zbytek. Kdo nám tedy zůstal? Zbylé procento je neměnné. Jde o určitý společenský vzorek těch, kteří by četli za všech okolností, protože pro ně je kniha hlavně zdrojem intelektuálních a kulturních zážitků. Nic si nenamlouvejme, toto procento není velké a nikdy velké nebylo. Jde o vrstvu vzdělanců, kteří již často nejsou jen konzumenty, ale přímo se podílí na vytváření kulturních hodnot daných společností. Toto procento je samozřejmě i mezi dnešní mládeží. Jde sice jen o jednotlivce, roztroušené po celém státě (světě), na různých místech, různých školách, ale právě ti tvoří to kulturní podhoubí, ze kterého se občas vynoří i něco opravdu hodnotného.

Ano, není tedy mnoho těch co čtou, a když už čtou, ne vždy by se to, co čtou, dalo považovat za četbu. Ale neviňme z toho ani učitele, ani rodiče ani děti samotné. Tak jako nemůže být každý řemeslníkem (a já třeba dvojnásob ne!), nemůžeme po každém chtít, aby byl intelektuálem. Všechny ty nářky tedy nejsou o tom, že by naše společnost byla špatná, chyba je v samotné podstatě společnosti … (ale to už je filozofie a o té už teprve nikdo nečte)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Đája Đája | 21. října 2008 v 20:32 | Reagovat

Hustýýý :-P:-D

2 guny guny | 7. listopadu 2010 v 17:27 | Reagovat

je to pravda :):D...dost na tom že sem přečetl tohle:D

3 Rudolf z Falknova Rudolf z Falknova | Web | 28. listopadu 2010 v 23:42 | Reagovat

No mladí čtou ja jsem toho důkazem (ve 33 letech si tak nejak mladej porád pripadám ;-) ) Osobně jich znám fůru mladych snílku co cedbou utíkají tak trochu od reality (kazda knížka nebo jen povídka at uz je jaká je i vzdelává, je zdrojem informace) je pravda, ze knihy jako takové mají proste konkurenci. Televize, PC hry (ty jsou asi nejhorsí) a demon internet (ale ten je vlastne taky zdroj informací a v jistym smyslu se da povazovat za cetbu)  tak asi tak snad jsem se nezamotal. Jinak souhlas v plném rozsahu.

4 HonzaF HonzaF | E-mail | 14. ledna 2012 v 14:26 | Reagovat

Nepovažuji se za intelektuála a přesto rád sáhnu po hodnotné četbě(pominu-li otázku, co je ještě hodnotná a co již nikoliv), ale občas si rád střihnu i nějaké to fantasy a nemyslím si, že by to bylo špatné. Četba je to většinou jednoduchá, nemusí se u ní tolik přemýšlet, ale má náboj a napětí a proto ji vyhledávám. Neumím si představit, že bych přečetl za jeden večer Solževnicinovu trilogii Souostroví Gulag (ze které jsem úspěčně přečetl jen první díl) nebo Vilonova Šibeničníka, ale kupříkladu Zaklínače jsem stáhnul za jediný večer, ale to jsem se zamotal někam, kam jsem nechtěl. Abych shrnul svou myšlenku, nemyslím si, že lidé nečtou a ti kteří čtou, tak že by k tomu došli zcela sami. Jsem přesvědčen, že kdybych doma neměl takovou základnu(chápej rozsáhlou knihovnu a hodně čtecí rodiče) jakou jsem měl a stále mám, nečetl bych dnes takové knihy které čtu a hlavně ne v takovém množství...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama