Co ukázaly letošní krajské volby?

19. října 2008 v 19:42 | kunik |  - Články, úvahy, eseje
Když byly zveřejněny výsledky letošních krajských voleb, byli jistě mnozí z nás velmi překvapeni, ať už kladně či záporně. Takovýto výsledek čekal asi jen málokdo. Přesto jsou tyto volby velice zajímavé, obzvláště z hlediska politologického. Odhalily totiž několik prvků našeho politického systému a rozhodování, které dosud nebyly tak jasné či známé.


Prvním z nich je jev dosti pozoruhodný, který jsme ovšem mohli vysledovat již v parlamentních volbách v roce 2006, ale vlastně už i v krajských volbách 2004 a to, že, přestože se do většiny pol. institucí volí systémem poměrným, český volič se většinou chová "většinově". Čím dál více můžeme sledovat odliv od středových stran (obzvláště KDU-ČSL) a rozvrstvení voličů mezi dvě velké strany. Krajské volby 2004 přinesli drtivé vítězství opoziční ODS, země tehdy tzv. zmodrala. Dnes nám země zoranžověla, opět podle opozičních strany. Ať už jsme tedy zastánci kteréhokoli z volebních systémů, měli by jsme si přiznat, že tyto výsledky mluví spíše pro příznivce většinového.

Dalším zajímavým prvkem je přesun od voličského rozhodování "osobnostního" k "stranickému". V 90. letech nebylo nic neobvyklého, že nasazení známé či oblíbené osobnosti přitáhlo k dané straně nemalé množství voličů. Tyto volby ovšem ukázali, že přestože velmi známí a oblíbení dosavadní hejtmani vedli kandidátky, body jim to nepřineslo. Zvítězila stranická příslušnost. Za všechny snad citát z Otázek Václava Moravce, které se konaly před krajskými volbami také i u nás v Ostravě. Jistá paní při svém dotazu na politiky uvedla mimo jiné toto: "Pan Tošenovský to je strašně slušný člověk, škoda jen, že je z ODS." V senátních volbách se voliči chovali obdobně. Známé osobnosti většinou ve volbách neuspěli. Opět zde (tentokrát ovšem již ve většinovém volebním systému) můžeme nalézt rozvrstvení voličů mezi dvě silné strany.

Posledním a nejmarkantnějším prvkem těchto voleb je jasné vítězství populismu a voličského pragmatismu. To je ovšem spíše znakem nevyspělé pol. kultury. Přestože ČSSD již dopředu deklarovala, že počítá s možnými koalicemi s KSČM, liberální voliče to evidentně nepohoršilo ani nevyburcovalo. Ani jedna z předvolebních kauz voliče neodradila od podpory velkých stran ani od účasti na volbách (účast na krajských volbách byla zatím nejvyšší v jejich historii). Negativní, bezprogramová kampaň opět spíše body přidávala. Populistická a krátkozraká gesta, která třeba před parlamentními volbami (tzv. "pastelkovné") mnoho hlasů nepřinesla, tentokrát kampani dominovala.


Co nám to vše ukazuje? Předně to, že náš pol. systém stále není ustálený a vyspělý. Z voleb druhého řádu se stává (za pomoci celostátních témat) spíše gesto opozice. Dále, že navzdory nastavení volebního systému se nejsou schopny (k jejich škodě) malé strany uplatnit či zviditelnit a tak se vlastně v praxi stává poměrný systém neproduktivním. V neposlední řadě se dostáváme do situace, že volič se nerozhoduje ani na základě programu ani na základě kandidátek, ale na základě nálady ve společnosti. To vše je do jisté míry varovné. Je totiž otázkou času, kdy se dostaneme do situace, kdy nebude možné na základě poměrného systému uzavírat koalice. V případě, že se malé nebo středové strany neprosadí,
zbudou nám tři, max. čtyři dominantní strany, které ovšem k velké pol. vzdálenosti (nebo kvůli různým sjezdovým usnesením) nebudou schopny uzavírat koalice. To by mohlo vést k velkému množství menšinových "vlád" na všech úrovních a následně k destabilizaci systému, případně ke korupci a klientelismu. Tyto volby tedy vystavily účet nikoliv vládě, ale především voličům. A je to účet nepříliš lichotivý.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama