Ironie osudu, zesměšnění populismu (Jörg Haider)

21. října 2008 v 20:24 | kunik |  - Články, úvahy, eseje
Nedávno zesnulý Jörg Haider byl bezpochyby ikonou rakouské politické scény. Přestože nikdy neseděl ve vládě, ovlivnil silně rakouskou politickou scénu i Rakušany samotné. Jeho politický styl založený na populismu, xenofobii a konzervatismu se v politicky ne moc zdravém prostředí Rakouska (kde vlastně již od druhé světové války téměř nepřetržitě vládne pravicová strana lidová a levicová sociální demokracie na principu velké koalice) našel v průběhu let velké množství příznivců. Jak napsal nedávno Luboš Palata na serveru Reflexu: "JÖRG HAIDER dokázal objevit a obnažit spodní proudy rakouské politiky a s jejich pomocí změnit Rakousko k obrazu svému."


Jeho nejkontroverznější politická vystoupení, ve kterých se vyjadřoval k SS a pracovní politice Třetí říše, obletěla svět a na mezinárodní scéně vzbuzovala pobouření. Byl považován, když ne za neonacistu, tak tedy alespoň za sympatizanta extrémních pravicových hnutí. A naopak, spousta pravicových extrémistů sympatizovala s ním. Člověk se opravdu musí jen ironicky usmívat při představě, jak asi všichni ti "správní a spořádaní" Rakušané reagovali na zprávu, která přišla do médií týden po jeho smrti a to, že večer před smrtí měl strávit ve společnosti mladého muže v gay klubu. Tam měl také vypít láhev vodky. Není divu, že takto posilněn se pak vyboural na dálnici. Komické spíš je, že ta ikona konzervatismu, ten otec všech "normálních" (tzn. nemenšinových) Rakušanů patřil do jedné z menšin.

Tento krásný příklad nám ukazuje povrchnost a stupiditu populistické politiky - "Mysli si, co chceš, ale říkej jen to, co chtějí slyšet." A Jörg Haider byl skvělý populista, naprosto virtuózně uměl zahrál na strunu špatných vlastností a strachu z menšin. V politice jde vždy hlavně o moc a tu si uměl získat. To, že přitom nejspíš mnohokrát popřel i sám sebe mu nejspíš nevadilo. Nám by ale mělo vadit, že je stále spousta lidí, kteří těmto populistům jejich "jednoduchá řešení" jsou schopni uvěřit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama