O nás, bez nás...kolikrát ještě?

23. října 2008 v 15:57 | kunik |  - Články, úvahy, eseje
Slova jež v poslední době zaznívají z Francie jsou více než varovná. To, co vyšlo dnes (23.10.2008) v tamním tisku je však naprosto skandální. "Francouzský list Le Figaro dnes napsal, že Česká republika převzetí předsednictví Evropské unie po Francii vůbec nezvládne, Le Monde s odvoláním na poradce francouzského prezidenta píše, že Nicolas Sarkozy chce Česko buď úplně vyšachovat, nebo ho aspoň zastínit." * Co nám to tedy ukazuje? Předně, že evropská myšlenka rovnosti států asi není min. podle Francouzů pro každého. Zvláštní, že srovnatelně lidnaté státy jako Řecko nebo Rakousko, ale i mnohem menší Lucebursko, předsednictví EU zvládly. Když to není v počtu obyvatel, tak v čem tedy? Že by jsme byli politicky nepohodlní? Nebo nepotřební? Zdá se. Z Francie (ale nejen z ní) totiž přichází názor, že jsme moc "euroskeptičtí", a tak si to předsednictví vlastně nezasloužíme. Nějak si nemohu pomoct, ale pokud pomineme občana Hradu a Jana Zahradila (předsedu europoslanců za ODS), neznám už mnoho výrazných českých euroskeptiků. Narozdíl od toho vláda ČR i její premiér jsou založeni pro evropsky.


Tady přece nejde o nějaké politické postoje. Jako vždy v politice jde hlavně o moc a peníze. Přebyrokratizovaná EU se s příchodem hospodářské krize prostě topí v problémech, tady jde rovnost stranou. Je sice pěkné, že ČR má právo teď vést EU, západní státy mají problém a ten jim přece nebude řešit země, "která nemá ani euro a kde se jenom chlastá". Neumím sice předvídat sociologický vývoj v ČR, ale pokud svá vyjádření o opomíjení ČR myslí Sarkozy (potažmo Barosso) vážně, euroskeptici se z nás opravdu asi stanou.

Zdá se, že to nikoho netrápí. Francouzský tisk je plný chvalozpěvů na Sarkozyho, jako na politika, který chce pevnou rukou vyvést ostatní "zmatené" státy z hospodářské krize. On tomu svými projevy jen čile přispívá. Není se mu co divit. Chce nahnat zpátky body popularity, které ztratil hned v počátku své vlády několika skandály. I Francie by si ráda konečně vylepšila sebevědomí a konečně si zase dokázala jakou je velmocí. A tak si Francouzi se svým prezidentem vzájemně gratulují ke své velikosti a nějaká ČR už vlastně nikoho nezajímá. Běhá z toho trochu mráz po zádech. Jakmile jde do tuhého, Francie se chová opět stejně, jde jí hlavně o sebe, spojenci stranou. To už jsme bohužel zažili. Mnichovská smlouva z roku 1938 se v západních státech vykládala jasně: "Omezili jsme práva nějakého Československa, ale nám jsme dali mír." Nechci se dočkat chvíle, kdy přijedou vrcholní politici velkých států EU domů se slovy: "Omezili jsme práva nějaké České republiky, ale nám jsme dali nástroj, jak vyjít z hospodářské krize." Je, ale dost možné, že se tak stane. A co potom my? My si budeme moct přidat do učebnic dějepisu další "O nás bez nás".
* (zdroj: http://www.ct24.cz/domaci/ceske-predsednictvi-eu/33310-francie-utoci-na-ceske-predsednictvi-evropske-unie-podle-tisku-cesko-ukol-nezvladne/)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama