Olympiáda a lidská práva

19. října 2008 v 20:41 | kunik |  - Starší nebo ne pro blog tvořené věci
Uveřejněno v MF DNES v rámci projektu Studenti čtou a píšou noviny.

Olympiáda v Pekingu, to je jedno z nejdiskutovanějších témat poslední doby. A nejde o žádné filozofické téma do kaváren, tohle téma evidentně vzbuzuje vášně. Pokud se podíváte na obrovské protesty podél trasy olympijské pochodně, vloudí se člověku myšlenka: "Něco je asi špatně…"


Čím dál víc mám pocit, že celý sportovní svátek nějak přerostl do hledání názorů a postojů jednotlivých společností, někdy dokonce v hledání sebe sama . Demokratické země balancují mezi tím, jak nezkazit naděje sportovců a nezradit ideály svobody. Ty nedemokratické zase horečně hledají způsob, jak zaobalit tyto události do patosu "protiimperialistické politiky". Třešničkou na dortu je pak Olympijský výbor. Ten, aby náhodou neřekl nějaký názor (který by se zákonitě nelíbil jedné nebo druhé straně), raději mlží.

Samostatnou kapitolou je pak Čína. Ta si chce dokázat, že je světovou velmocí, a tak za žádnou cenu nechce ustoupit od svých megalomanských plánů. Jenže komunističtí vůdci v Číně jaksi stále nepochopili, že když chtějí, aby byla Čína hodně vidět, tak zvídavé kamery světu ukážou i to prohnilé v jejich státě. Tak tedy Čína překrucuje, co se dá. Její snaha udělat z tibetských buddhistických duchovních teroristy už je pak jen vrcholem pyramidy čínské demagogie. Chápu, že Číňané jsou alergičtí na jakékoli zmínky o Tibetu, mají z této provincie strach. Ne snad proto, že by někdo doopravdy věřil, že Tibeťané chystají krvavé separatistické boje, ale protože Tibet je stále symbolem toho, jak v Číně není svobody ani za mák. Ani Dalajláma přece už dávno nežádá samostatný stát, ale SVOBODU TIBETU. A ty protesty po celém světě jsou jen žádostí o to, aby lidská práva a důstojnost byly všude neměnitelnou normou, ne jen prázdnými slovy na papíře.

On totiž problém je mimo jiné v tom, že tak nějak stále zapomínáme, že v Číně je komunistická diktatura. Stav, kdy se s takovým státem jedná a kdy klidně přejímáme informace (nebál bych se říct, že často lživé) z jejich médií, silně diskredituje západní demokratickou společnost. Měli bychom se totiž chovat přesně opačně. Místo poklonkování čínským pohlavárům jsme už dávno měli oficiálně začít podporovat tamní disidenty a vůbec dělat vše proti nedemokratickému režimu v Číně. Protože jedině když budou lidská práva dodržována v Číně, budou volněji dýchat i Tibeťané. Neschovávejme se tedy jen za Tibet jako za symbol a řekněme to otevřeně: SVOBODU ČÍNĚ!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama