Stíny Minulosti: Bojkotovat Mirka s Šípkem?

19. října 2008 v 20:43 | kunik |  - Starší nebo ne pro blog tvořené věci
Uveřejněno v MF DNES v rámci projektu Studenti čtou a píšou noviny.

Když vyšlo najevo, že Jaromír Nohavica spolupracoval s STB byl to jistě pro mnohé šok. Pro obyvatele Ostravy snad ještě o kus větší, je to přece jen jeden z místních. Netrvalo to dlouho a z ostatních krajů začaly znít tóny Udavače z Těšína a v novinách i v televizi zapřísáhlí antikomunisté pranýřovali jméno Nohavica ze všech stran. Několikrát zaznělo i rezolutní slovo BOJKOT. Ale je v tomto případě opravdu na místě? Bojkotovat či jinak omezovat uměleckou tvorbu kohokoli není zrovna moc demokratické a my se snad ještě stále demokracií nazýváme. O to víc, když umělců v seznamech STB mnoho, nejen Nohavica, a nemám pocit, že by jejich dílo bylo zrovna opomíjeno. Až si člověk začíná myslet, že Nohavica má jen tu smůlu, že to na něj "prasklo" tak pozdě a je tedy na něj víc vidět.


Sám jsem si otázku, jak se postavit k dílu někoho, kdo podepsal spolupráci s STB, zodpověděl už dříve a to v případě Jaroslava Foglara. Tento známý a oblíbený autor knih pro děti a mládež se stal agentem STB již v 50. letech. To samo o sobě zní dost děsivě. Přesto napadlo by vás kvůli tomu zakazovat dětem číst jeho knihy, které vyzývají k nenásilí, slušnosti, čestnosti, pravdomluvnosti atd.? O to víc, když ze záznamů o činnosti agenta Šípka (krycí jméno Jaroslava Foglara) vyplývá, že nikoho neudal ani nikomu neuškodil. A co my víme jestli to u Mirka (krycí jméno Jaromíra Nohavici) nebylo podobně. Ale to možná není ani tak podstatné. Tady jde přece o to, že umělecká tvorba nemusí mít nic společného s činy či politickým přesvědčením autora. Ač se to některým lidem nemusí líbit, nezastávám názor, že by si Nohavicovy písně zasloužily bojkot jen proto, že jejich autor byl agentem STB. V samotných písních jsem nikdy žádné výzvy ke vstupu k tajné policii ani k podpoře diktatury proletariátu nenašel. Podle mě bychom tedy měli tvorbu a umělce samotného posuzovat odděleně.

Nechci tím říct, že bych snad podobné chování schvaloval. Spolupracovat touto formou s nedemokratický režimem samozřejmě není v pořádku. Pokud se tedy někdo tímto způsobem provinil a donášel na své známé a přátele zaslouží si nepochybně opovržení. Ale předně by se měli ozvat poškození, protože ti jediný mají právo vynášet soudy. Můj názor tedy zní: těm, co bylo ublíženo patří velká omluva, a těm, co naopak ubližovali ostuda. Ať je to tedy s minulostí našich umělcům jak chce, odsudek patří vždy člověku samému, jeho charakteru, ne však jeho práci.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama