Listopad 2008

Dorosta Masłowska-Červená a bílá (literatura)

23. listopadu 2008 v 14:11 | kunik |  - Recenze a anotace
Dorosta Masłowska, současná mladá polská autorka, patří do okruhu kontroverzních spisovatelů. Její knihy rozdělují čtenáře i kritiky. Ona sama si zakládá na image nezávislé, extravagantní mladé spisovatelky. Její knihy se prodávají a tisknou v několikanásobně větších nákladech než je běžné u jiné současné polské prózy. I když se tomu snaží bránit, stal se z ní i díky jejímu věku (25 let, první knihu vydala v 19) určitý symbol její generace, ale v jistém smyslu i marketingový produkt.

Nebuďme hračkou

21. listopadu 2008 v 20:56 | kunik |  - Starší nebo ne pro blog tvořené věci
Vím, že jsem se na podobné téma zde již vyjadřoval, ale jde o článek, který vyšel v MF Dnes v rámci projektu Studenti čtou a píšou noviny, tak jsem ho zde chtěl uveřejnit.

Česká republika byla po dlouhá léta kritizována za to, že její zahraniční politika je nejednoznačná, špatně čitelná, nevýrazná. Dovedu si dokonce představit, že naše tradiční lavírování mezi západem a východem bylo pro naše spojence dosti nepříjemné, protože to chvílemi i mohlo vypadat, že jsme spojenci jen na oko. Možná i proto jsme dlouho nebyli bráni na mezinárodní scéně moc vážně. Nyní už tyto hlasy ze zahraničí tolik nezaznívají. O to víc křiku je na domácí scéně.


Dilema nenásilí

19. listopadu 2008 v 21:31 | kunik |  - Články, úvahy, eseje
Je to skoro 50 let co Čínská lidová republika obsadila v té době nezávislý, svobodný stát Tibet. Je to neradostných 50 let. Od té doby zahynuly přímo či nepřímo díky čínské nadvládě desetitisíce (ne-li statisíce) Tibeťanů. Za těch 50 let udělali Číňané z Tibeťanů v jejich vlastním státě menšinu systematickým přistěhovalectvím a z Tibetu vytvořili jedno velké vězení. Je to 50 let doposud marného boje Dalajlámy, který se vždy snažil o nenásilnou vysvětlovací politiku, kterou by získal pro svůj lid náboženskou svobodu a autonomii. Ale Čína nikdy na tyto jeho prosby nereagovala. Ani Dalajlámova trpělivost zdá se ovšem není bezedná.


Připnul jsem si trikoloru

17. listopadu 2008 v 19:32 | kunik |  - Osobní poznatky a žvásty
Připnul jsem si trikoloru a vyšel do ulic. Nebylo tam ale mnoho k vidění. Počasí listopadové, lidé stejně nevšímaví jako vždycky. Je statní svátek, Den boje za svobodu a demokracii, člověk by čekal alespoň české vlajky, ale za celý den jsem nepotkal ani jedinou. Docela příznačné.

Jáchym Topol - Anděl (literatura)

17. listopadu 2008 v 19:30 | kunik |  - Recenze a anotace
Další knihou ze série mnou přečtených moderních próz je kniha Jáchyma Topola - Anděl. Nedá se říct, že by tato kniha byla stavěna na čtivosti nebo přesněji na lehce čitelném textu, jde v ní spíše o zachycení nálad a atmosféry. Kniha je vyprávěním vzpomínek feťáka Jateka. Ten vzpomíná na svůj život od konce 80. let do půlky 90. let 20. století. - na své pobyty v psychiatrické léčebně, na období závislosti a na všechny ty lidi, co utvářeli jeho svět.


Já si vážně nechci zvykat!

15. listopadu 2008 v 16:42 | kunik |  - Články, úvahy, eseje
Dnes ráno mě probudila přes celou čtvrť vyhrávající dechovka, sem tam na mě z televize zaútočí nějaký ten starý komunistický seriál a nebo ještě lépe jeho nová současná pokračovací řada, mladí komunisté si i přes zákaz své organizace bezostyšně uspořádají sraz v centru Prahy, staří "STBáci" začínají vládnout našemu kraji... Máme tu možná další "osudovou osmičku" a český národ je vlastně docela klidný.


Julio Cortázar-Nebe, peklo, ráj (literatura)

13. listopadu 2008 v 16:02 | kunik |  - Recenze a anotace

I když je to možná lehce povrchní, občas se vydávám do naší školní knihovny jen tak nazdařbůh, procházím mezi regály a vybírám si vyloženě podle toho, co mi padne do oka. Nezastírám, že tedy velkou roli hraje i obálka, bohužel stále platí, že obal prodává. Když mě tedy kniha zaujme "vzhledově" otevřu ji a přečtu si synopsi a pokud mě i ona zaujme, má kniha vyhráno a odnáším si ji domů. Takto náhodně jsem si dostal i k této knize s poetickým názvem Nebe, peklo, ráj od argentinského spisovatele Julia Cortázara.
Albertina: van Gogh a další výstavy (výtvarné umění)

9. listopadu 2008 v 20:06 | kunik |  - Recenze a anotace
Pod vlivem monumentální reklamy, ale i ze zájmu o umění vydal jsem se s rodinou do Vídně na výstavu obrazů Vincenta van Gogha. Cesta do Vídně byla v pohodě, větší sranda nastala až ve Vídni. Jako jediný člen rodiny, který umí aspoň trochu německy jsem byl instalován do funkce toho, kdo nás do výstavní síně Albertina dovede. Vzhledem k tomu, že se většinou domlouvám z cizinci anglicky, chvíli mi trvalo než jsem se jazykově zorientoval. K mému velkému překvapení se mi s Rakušany dařilo docela domluvit.


Snad jednou...

8. listopadu 2008 v 23:55 | kunik |  - Články, úvahy, eseje
Letošní americké prezidentské volby vyhrál Barack Obama, to není nic nového. Vyhrál většinou v hodně lidnatých státech, zatímco jeho soupeř, John McCain, bodoval v málo obydlených spíše farmářských státech. Kontrast je tu znát, Amerika byla těmito volbami rozdělována na dva tábory skoro dva roky. A nešlo o žádnou malou kampaň, tyto volby byly v USA (ale návazně i v celém světě) téměř denně jedním z hlavních témat. Přesto po tom všem, po těch měsících tvrdé dřiny mohl usednout do Bílého domu pouze jediný. Prohrát v takovém to souboji musí být kruté, to by asi zamávalo s kde kým, John McCain se ovšem zachoval jako velký politik a s noblesou prohlásil, že je nutné, aby společně jako američané táhli za jeden provaz, aby pomáhali novému prezidentovi, aby společně budovali zemi, kterou milují.

Natálie Kocábová-Monarcha Absint (literatura)

6. listopadu 2008 v 20:17 | kunik |  - Recenze a anotace

Jsou knihy, které prostě musí vzbudit rozruch. Někdy tématem, někdy osobou autora, někdy způsobem jakým je kniha napsaná. Monarcha Absint se stal slavný tak nějak díky tomu všemu, ale to hlavní v debatách o něm se často neřeší a to, jestli je to kniha dobrá či ne (z čistě literárního hlediska)."Svoboda" je relativní

6. listopadu 2008 v 15:43 | kunik |  - Osobní poznatky a žvásty
Občas propadnu té krásné iluzi, že jsem nezávislý, svobodný člověk, který má svůj život zcela pod kontrolou. Naštěstí se vždycky najde někdo nebo něco, co mě z této iluze velmi rychle vyléčí. Tentokrát tuto milou funkci převzala MHD.

Proč bych chtěl umět polsky?

3. listopadu 2008 v 22:19 | kunik |  - Osobní poznatky a žvásty
Přestože jsem se v Ostravě nenarodil, žiju v ní už nějakou tu dobu na to, abych ji mohl považovat za své město. V poslední době se mimo jiné věnuji také studiu historie tohoto města. Ostrava, to jsou dějiny střední Evropy v malém. Tady se střetávali zájmy Němců, Rakušanů, Židů, Čechů, Poláků, Slováků, Rusů, Maďarů... Dříve byla Ostrava opravdu mnohonárodnostním labyrintem. Chtěl bych se teď zaměřit na jednu dosti specifickou část dřívějšího obyvatelstva Ostravy a to na Poláky.


Artefakty v knihách

1. listopadu 2008 v 22:28 | kunik |  - Osobní poznatky a žvásty
Jako jeden z mála studentů, navštěvuji celkem pravidelně naši školní knihovnu. Půjčuji si všechno možné, poezii i prózu, moderní i hodně starou literaturu, jsem přístupný ledasčemu. Ale v knihách se často skrývají i jiné věci než jen slova a nehledejte v tom teď žádnou složitou metaforu.