Dilema nenásilí

19. listopadu 2008 v 21:31 | kunik |  - Články, úvahy, eseje
Je to skoro 50 let co Čínská lidová republika obsadila v té době nezávislý, svobodný stát Tibet. Je to neradostných 50 let. Od té doby zahynuly přímo či nepřímo díky čínské nadvládě desetitisíce (ne-li statisíce) Tibeťanů. Za těch 50 let udělali Číňané z Tibeťanů v jejich vlastním státě menšinu systematickým přistěhovalectvím a z Tibetu vytvořili jedno velké vězení. Je to 50 let doposud marného boje Dalajlámy, který se vždy snažil o nenásilnou vysvětlovací politiku, kterou by získal pro svůj lid náboženskou svobodu a autonomii. Ale Čína nikdy na tyto jeho prosby nereagovala. Ani Dalajlámova trpělivost zdá se ovšem není bezedná.


Do Dharmsaly, sídla Dalajlámy a tibetské exilové vlády, byl svolán summit, kam byli pozváni představitelé všech tibetských exilových organizací. Cílem by mělo být dohodnutí nové strategie vyjednávání s Čínou. Mnohými je prosazováno přitvrzení postupu a zvýšení požadavků, mimo jiné i požadavek na úplnou samostatnost Tibetu. To nevyloučil ani Dalajláma, ale nezapomněl dodat, že musí jít o nenásilné přitvrzení.

Bohužel to asi Čínu nějak zvlášť nepřesvědčí. Jediné, co toto prohlášení může vyvolat je rozkol mezi mladými tibetskými radikály (kteří volají i po ozbrojeném boji) a starší dalajlámovou generací věrnou nenásilí. Je to strašlivé dilema. Na každém slově budou záležet miliony životů Tibeťanů. Pokud se Tibeťané přikloní k násilí, bude to argument proto, aby Čína začala s genocidou Tibeťanů. Pokud půjdou po nenásilné cestě, bude moct Čína nadále okázale Tibet přehlížet.

Dalajláma se týden po summitu chystá do Prahy. Do hlavního města země, která se Tibetu snaží vyjadřovat alespoň neoficiální podporu. Otázka je, jak ještě dlouho. Než dávat sliby, které neumíme nebo nemáme sílu plnit, možná by jsme se měli od něj učit. Kromě neuvěřitelné moudrosti nám může Dalajláma předat i mnohé praktické znalosti. Kdo ví, jestli někdy třeba nebudeme žádat Německo, ať nám vyčlení nějakou oblast, třeba v Lužici, kde si budeme moct založit své "Malé Česko" až z ČR bude Česká gubernie Putinova velkocarství Ruského.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama