Jáchym Topol - Anděl (literatura)

17. listopadu 2008 v 19:30 | kunik |  - Recenze a anotace
Další knihou ze série mnou přečtených moderních próz je kniha Jáchyma Topola - Anděl. Nedá se říct, že by tato kniha byla stavěna na čtivosti nebo přesněji na lehce čitelném textu, jde v ní spíše o zachycení nálad a atmosféry. Kniha je vyprávěním vzpomínek feťáka Jateka. Ten vzpomíná na svůj život od konce 80. let do půlky 90. let 20. století. - na své pobyty v psychiatrické léčebně, na období závislosti a na všechny ty lidi, co utvářeli jeho svět.


Text psaný specifickým jazykem, který podtrhuje představu vyprávění feťáka, zachycuje prostředí počátku 90. let. Kromě již zmíněného prostředí drog popisuje Topol i fenomény nově vznikajících církví a sekt, prvních pokusů o podnikání, hledání nových forem soužití a společností, hledání postavení v novém zřízení. Všechny tyto znaky nového státu a sytému, který u nás vznikal po Sametové revouci, jsou popsány věrně a vytvářejí komplexní představu o situaci v naší společnosti (nebo přinejmenším v jejích částech).

Jedním z důležitých dějových prvků je nalezení "Blaha". Takto je v tomto románu označena droga, kterou náhodně objeví Jatek v Paříži. Problém je v tom, že nemá tušení jak. Lidé, kteří "Blaho" zkusili se jej ovšem nechtějí vzdát, a tak se ze znovunalezení "Blaha" stává jeden z hlavních motivů díla. Jde myslím o záměrnou slovní hříčku. Topol nám alegoricky ukazuje, jak se i my ženem za nalezením "Blaha" a co všechno jsme pro to ochotoni udělat.
Dalším důležitým prvkem v knize je snaha o zaplnění prázdna v osobním životě, o nalezení vnitřní rovnováhy a cesty, po které se nadále v životě ubírat. I to jsou pocity, které nejsou většině společnosti cizí, v tomto případě jsou pouze ilustrovány na specifické části společnosti.

Po jazykové stránce je kniha podobně jako jiné Topolovy knihy velmi nespoutaná a inovativní. Nejintenzivnější částí knihy jsou ať už drogové a nebo jen čistě psychické imaginace hlavní postavy Jateka. Vizuální formy jeho nevyrovnané mysli, které více či méně začínají ovlivňovat jeho běžný život, jsou psány s neuvěřitelnou sugestivností. Zatímco popisy prostředí jsou relativně obsáhlé, nezdržuje se autor zbytečně podrobnými popisy charakterů postav, vše tak nějak vyplouvá mezi řádky. Ostatně, to je způsob, jak běžně lidi poznáváme. Nedostaneme dopředu jejich popis, až z toho, co vyplyne z jejich chování a slov, si utváříme jejich popis.

Anděl není jednoduchá próza. Je to dílo postmoderní, relativně složité na pochopení, ale zároveň velmi imaginativní, uchvacující a velmi dobře napsané. Děj je jen jednou složkou díla, ator svou prací s textem nabízí i další estetické roviny. Můj osobní postoj je takový, že u tohoto druhu literárních děl je třeba pozorně vnímat hlavně psychologii postav. Skrz ni většinou autor promlouvá, ta je klíčem k pochopení ostatních částí textu. Proto, vypráví-li děj postava do jisté míry šílená i čtenář by měl na text koukat očima šílence, pak se totiž mozaika nesrozumitelných rozostřených obrazů touto novou optikou spojí v celistvé dílo a vy se třeba najednou také octnete na stanici Anděl Exit a budete chápat Jatekův svět.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 P-olda P-olda | E-mail | 18. listopadu 2008 v 18:17 | Reagovat

Hned jsem pro ni bežel do knihovny. To jen tak mimochodem...

2 P-olda P-olda | E-mail | 19. listopadu 2008 v 19:35 | Reagovat

Mám ji za sebou, konečně.A musím říct, že, no, zaujala mě velmi

3 kunik kunik | 19. listopadu 2008 v 19:59 | Reagovat

P-olda: :D omg, to si děláš srandu...ty jsi to přečetl za jeden den?

4 P-olda P-olda | E-mail | 20. listopadu 2008 v 12:41 | Reagovat

Ne tak úplně, den a půl, asi

5 Jull Jull | 14. května 2015 v 16:09 | Reagovat

Fakt nerada čtu, ale tahle kniha mě hodně zaujala, mimochodem přečteno za asi 5 hodin, ať žije svaťák ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama