Natálie Kocábová-Monarcha Absint (literatura)

6. listopadu 2008 v 20:17 | kunik |  - Recenze a anotace

Jsou knihy, které prostě musí vzbudit rozruch. Někdy tématem, někdy osobou autora, někdy způsobem jakým je kniha napsaná. Monarcha Absint se stal slavný tak nějak díky tomu všemu, ale to hlavní v debatách o něm se často neřeší a to, jestli je to kniha dobrá či ne (z čistě literárního hlediska).
Monarcha absint je psán jako surrealistická próza. Slova a věty jsou tedy pouze uměleckým prostředkem, nikoliv cílem. To z něj dělá těžce čitelný text. Pokud chceme zjistit, co chtěla autorka říct, nesmíme číst čistě významově, ale měli bychom se pokusit na základě obrazů a pocitů, které v nás věty vyvolají, proniknout do myšlenky díla. Před čtením je prostě nutné si uvědomit, že Monarcha absint není postaven na ději a na popisech realií.
Kniha je protknuta spiritualistickými prvky a psychedelickými představami, je taky místy velmi perverzní. Pokud člověk chce knihu dočíst, musí se poněkud oprostit od toho, co je v ní popisováno a přistupovat k tomu jako k metaforám. Po jazykové stránce je velmi nespoutaná, imaginativní. Jazyk je nespisovný, hovorový, až vulgární (v jednom rozhovoru autorka prohlásila, že jí inspiroval Eminem tím, jaký jazyk používá pro své rapování). To vše tvoří opravdu zajímavou mozaiku.

Je několik silných momentů z knihy, které jsou podle mě pro celé dílo zásadní. Předně je to část příběhu, kde je hlavní postava-vypravěčka společně s Kryštůfkem (synem Monarchy Absinta). Kryštůfek jako představitel dětské nezkaženosti jakoby nezapadá do systému monarchova světa, který je naopak prohnilý až na kost. Přestože je tedy jeho synem, je jeho opakem. I když se časem přizpůsobí tomu, jak svět Monarchy funguje, z jeho přirozenosti vyplývá, že není schopen v takovém systému dlouho fungovat. Tato epizoda ukazuje metaforicky několik momentů. Předně nikdy nekončící rozepře mezi rodiči a dětmi, neslučitelnost jejich světů, z kterého děti musí dřív nebo později zmizet. A zároveň je to i o dospívání. Kryštůfek je čistá forma dítěte, přestože vnějškově přistoupí na pravidla Monarchy, vnitřně zůstává stejně dětský, proto nikdy není součástí společenství, je spíš jeho aktivním pozorovatelem. Kryštůfek jako esence dětství musí logicky dříve nebo později "zemřít" (dospět, zmizet, změnit formu). Zároveň jeho postava umožňuje vypravěčce vzpomenout, že existuje něco jiného než perverze a zvrácenost. Je jakousi připomínkou ztracených iluzí, ke kterým už nejsme schopni se vrátit.
Další silný moment je chvíle, kdy vypravěčka v záchvatu vzteku zavolá Bohu a vynadá mu. Tady je metafora poněkud čitelnější. Stav mysli, kdy člověk potřebuje vynadat někomu za to, že nic nefunguje, jak má, asi všichni znají. Každý by někdy rád vzal telefon a zavolal tomu, co to všechno řídí, aby mu dost jasně řekl, že takhle to dál nejde, že je to celé od začátku špatně.
Poslední moment, který bych chtěl zmínit, je, když se vypravěčka dostane mimo monarchův dům a vyjde do širého světa. Ten je pro ni moc nepochopitelný a vzdálený, a tak ji ani nenapadne do něj odejít a raději se vrací k Monarchovi. Osobně to chápu jako určitou metaforu obětí, které nejsou schopny opustit svého trýznitele, protože i tato situace pro ně představuje větší jistotu a zdánlivé bezpečí, než nejistý svět "venku".

Tato kniha se nečte lehce (některým může překážet surrealistická forma, jiným zase perverzní nádech), ale za přečtení stojí. Jistě jsou v ní slabá místa, chvílemi se opravdu čtení táhne. A je opravdu dost možné (jak tvrdí někteří kritici tohoto díla), že by ji nikdo nevydal, kdyby se autorka nejmenovala Kocábová. Ale buďme velice rádi za to, že vyšla, protože experimentální próza u nás jednoduše nevychází. Uvážíme-li ještě, že Monarchu Absint napsala Kocábová ve svých 18 letech, je to opravdu pozoruhodné dílo. Minimálně jako sonda do jedné generace, do jejich vyjadřovacích prostředků a pocitů, jako literární experiment, jako inovační prvek, který naší literární scéně chybí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama