"Svoboda" je relativní

6. listopadu 2008 v 15:43 | kunik |  - Osobní poznatky a žvásty
Občas propadnu té krásné iluzi, že jsem nezávislý, svobodný člověk, který má svůj život zcela pod kontrolou. Naštěstí se vždycky najde někdo nebo něco, co mě z této iluze velmi rychle vyléčí. Tentokrát tuto milou funkci převzala MHD.


Jako správně líný zákazník jsem se plně odevzdal do jejích služeb a rozhodl se, že než jít 10 minut pěšky na tramvaj, projedu se raději autobusem na nádraží, kde přesednu. Jak mi mohlo být jasné z Murphyho zákonů "Když se něco může pokazit, pokazí se to." A tak autobus uvízl mezi v dopravní zácpě, takže mi ta cesta trvala 20 minut (což už člověk rychleji i ujde). No nic, tak jsem úspěšně přišel do školy pozdě. Osud, to se občas stane každému. Školu jsem přečkal a znovu jsem se vypravil na zastávku. Přijdu a kouknu se, za jak dlouho mi to jede. Čtyři minuty, pohoda. Tak tam čekám, čtyři, pět, osm, deset, nakonec patnáct minut než ta tramvaj konečně přijede. Jednoduše jeden spoj vynechal.

V takových situacích mi většinou chybí dostatečná zásoba sprostých slov na to, abych vyjádřil, jak mě dokáže naštvat, že si prostě někde na dopravním podniku usmyslí, že jeden spoj nepřijede a člověk s tím prostě nic neudělá. Maximální míra bezmocnosti. Ona by nějaká ta slova aji byla, ale spíš je není komu říct. Na řidiče se zlobit celkem nejde, pána Boha nadávky asi nenaštvou, na ředitele MHD nemám číslo. Takže většinou jen tak stojím na zastávce, jsem naštvaný, ale to je asi tak vše co s tím můžu dělat. Nic jiného než počkat na další tramvaj mi prostě nezbývá. Je opravdu naivní, když si občas myslím, že jsem nezávislý, svobodný člověk, který má svůj život zcela pod kontrolou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 P-olda P-olda | E-mail | 9. listopadu 2008 v 19:55 | Reagovat

Čekal jsem trochu političtější nebo snad né tak triviální pointu.Každopádně nevíš proč ten spoj nepřijel a myslet si že zrovna kvůli tomuhle není člověk svobodný je tak trochu hloupé když tady je spousta jiných vážnějších důvodů, podle mě

2 kunik kunik | 9. listopadu 2008 v 20:24 | Reagovat

P-olda: No tenhle článek je v části Osobní poznatky a žvásty, tady se nějakých moc politických úvah nedočkáš, jsou a budou tu spíš nějaké krátké texty o každodenních věcech. Není to zamyšlení o svobodě jednotlivce v plném významu toho slova, jde spíš o uvědomnění si toho, jak moc je člověk vlastně závislý na takových věcech jako je MHD, a že vlastně, když se něco děje proti jeho vůli, neudělá s tím vůbec nic.

3 Keďa Keďa | 14. listopadu 2008 v 12:45 | Reagovat

A co z toho vyplývá ...? Nebuď líný choď pěšky! :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama