Prosinec 2008

Per Petterson - Jít krást koně (literatura)

29. prosince 2008 v 0:57 | kunik |  - Recenze a anotace
Loni šlo o jednu z největších událostí na českém knižním trhu. Per Petterson je norským autorem a to už samo o sobě předznamenává určitý zájem o jeho tvorbu, protože pro skandinávskou a latinskoamerickou literaturu mají naši knihkupci a vydavatelé určitou slabost. V kombinaci s tím, že Petterson je relativně známým a hlavně kvalitním autorem, to vyneslo knize docela velkou publicitu.


Konzervativec anarchistou

25. prosince 2008 v 9:44 | kunik |  - Články, úvahy, eseje
Náš pan prezident Václav Klaus je opravdu samé překvapení. V čase, kdy si lidé (a politici dvojnásob) povětšinou přejí vše nejlepší, hodně štěstí, pěkné svátky atd. otevřeně kritizoval Sarkozyho a vzkázal z Pražského hradu do Paříže, že mu ani francouzský prezident nebude mluvit do toho, co dělá.

Co se to vlastně blíží?

20. prosince 2008 v 19:17 | kunik |  - Osobní poznatky a žvásty
- Vánoce se zase blíží a po světě už pobíhá jen minimum ignorantů jako já, kteří ještě nemají nakoupené všechny dárky.

Frank Wedekind - Procitnutí jara (divadlo)

16. prosince 2008 v 22:54 | kunik |  - Recenze a anotace
Navštívil jsem komorní scénu Aréna, kam jsem šel na představení Procitnutí jara. Předem jsem si o hře ani o jejím autorovi (Franku Wedekindovi) nic nezjišťoval, takže jsem byl zvědavý o co vlastně půjde. První, co mě ještě před samotným představením zaujalo bylo to, že chlápek v šatně měl rozečteného Skácela. Tak jsem si říkal, tady jsem správně, divadlo, kde i šatnář čte Skácelovy verše má styl. Škoda jen, že spousta návštěvníků chtěla také být "stylová", takže se stylizovali do podob "alternativních intelektuálů", ale což už, důležité je, že přišli do divadla (to se cení).


Co přinesl kongres ODS?

8. prosince 2008 v 18:56 | kunik |  - Články, úvahy, eseje
Nemám rád historické paralely, jsou většinou zavádějící a většinou mají vzbuzovat dojem senzace. Na druhou stranu, třeba série tzv. osudových osmiček je poněkud nepříjemná a zjevná. To mě samo o sobě až tolik nedojímá. Ale když jsem si přečetl, kde se letos koná kongres ODS, málem jsem dostal infarkt. Konal se ve Vysočanech. Pro ty, co se až tolik nezajímají o moderní historii bych rád podotkl, že ve Vysočanech se konal i slavný sjezd KSČ v roce 1968 (osudová osmička :P ) a byl to sjezd, kdy reformátoři úplně odsunuli konzervativní komunisty z vedení KSČ. Tento sjezd probíhal už v době probíhající okupace a byl velmi brzy okupačními sílami zrušen. Je těžké najít blbější souhru historických paralel pro dobu a místo konání sjezdu. Strana rozštěpená, ekonomika klesající, Rusko nenaladěné zrovna příznivě. Jde z toho mráz po zádech.


Ian McEwan - Na Chesilské pláži (literatura)

4. prosince 2008 v 19:49 | kunik |  - Recenze a anotace
V sérii recenzí moderní prózy jsem se rozhodl šáhnout po knize, která je z trochu jiného soudku. Nejde ani o generační román, ani o mladistvou vzpouru, ani o surrealistické hledání nových postupů v literatuře. Tato kniha vychází z běžného postupu vyprávění z pozice nezúčastněného vypravěče. Hlavními protagonisty románu jsou Edward a Florence. Jsou mladí, jsou relativně úspěšní, mají teprve pár hodin po svatbě, měli by být šťastní, ale nejsou.