Co přinesl kongres ODS?

8. prosince 2008 v 18:56 | kunik |  - Články, úvahy, eseje
Nemám rád historické paralely, jsou většinou zavádějící a většinou mají vzbuzovat dojem senzace. Na druhou stranu, třeba série tzv. osudových osmiček je poněkud nepříjemná a zjevná. To mě samo o sobě až tolik nedojímá. Ale když jsem si přečetl, kde se letos koná kongres ODS, málem jsem dostal infarkt. Konal se ve Vysočanech. Pro ty, co se až tolik nezajímají o moderní historii bych rád podotkl, že ve Vysočanech se konal i slavný sjezd KSČ v roce 1968 (osudová osmička :P ) a byl to sjezd, kdy reformátoři úplně odsunuli konzervativní komunisty z vedení KSČ. Tento sjezd probíhal už v době probíhající okupace a byl velmi brzy okupačními sílami zrušen. Je těžké najít blbější souhru historických paralel pro dobu a místo konání sjezdu. Strana rozštěpená, ekonomika klesající, Rusko nenaladěné zrovna příznivě. Jde z toho mráz po zádech.


Ovšem asi ne všichni jsou z toho nervózní. Kongres ODS byl sice deklarací údajné vnitřní jednoty, ale upřímně řečeno, sledoval jsem jej docela podrobně a pocit jednoty jsem z této strany moc neměl. Nebo tedy z většiny ano, ale ne ze všech. Podivné patetické a ubrečené výstupy některých politiků po odchodu Václava Klause z funkce čestného předsedy byly opravdu trapné. Při hlasování o postupu ohledně Lisabonské smlouvy docházelo k naprosto nesmyslným dohadům a průtahům. A hlavně se na nich jasně ukázalo rozložení sil v ODS. Přibližně desetina delegátů vše s Lisabonskou smlouvou blokovala, což je podle přesně ten počet, který dříve nebo později přejde z ODS do nově vznikající pravicové euroskeptické strany, to jsou právě ti nejednotní, to jsou právě ti, co v poslední době blokují ve sněmovně vše, co přijde z trojkoaliční vlády.

Co se týče volby vedení, šlo až moc dobře vidět, že se ani trochu nejedná o osobnosti, ale o oblasti, skupiny politiků či názorové proudy, které kandidáti zastupují. Nikdo se to nesnažil ani zastírat. Takže vedení ODS se prakticky nezměnilo, odstranil se akorát neposlušný hoch Bém. ODS jednoduše dala druhou šanci Mirku Topolánkovi a dala mu pro ni oddanější tým. Topolánek jej potřebuje, ví, že musí příští volby vyhrát, jinak s velkou pravděpodobností v čele ODS skončil.

Co tedy kongres ukázal. ODS stojí za svým předsedou i vedením. ODS je z velké většiny zdrženlivě proevropská a euroskeptický zbytek se čím dál víc od ní vzdaluje. ODS si neuvědomuje, že změna měla být důraznější. ODS netuší, jak rozetnout gordický uzel ohledně jejího dalšího směřování. Tento kongres ukázal, že ODS vyčkává, chce vydržet u moci po dobu předsednictví a zařídí se politicky až podle dalšího vývoje, ukázal, že ODS umí táhnout za jeden provaz, ale jen když jde do tuhého. Vše nasvědčuje tomu, že velké změny mohou ODS potkat až po dalších volbách. Jen aby nebylo pozdě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama