Ian McEwan - Na Chesilské pláži (literatura)

4. prosince 2008 v 19:49 | kunik |  - Recenze a anotace
V sérii recenzí moderní prózy jsem se rozhodl šáhnout po knize, která je z trochu jiného soudku. Nejde ani o generační román, ani o mladistvou vzpouru, ani o surrealistické hledání nových postupů v literatuře. Tato kniha vychází z běžného postupu vyprávění z pozice nezúčastněného vypravěče. Hlavními protagonisty románu jsou Edward a Florence. Jsou mladí, jsou relativně úspěšní, mají teprve pár hodin po svatbě, měli by být šťastní, ale nejsou.


Žijí v dost podivné době. Je rok 1962 a oni se po svatebním obřadu odebrali do malého hotýlku na britském pobřeží. Oba by chtěli strávit krásný večer, oba touží dostát společenským očekáváním a ukázat, že tito dva mladí nadějní lidé budou dokonalý pár. Jenže k sexuální revoluci a k hnutí hippies chybí ještě rok nebo dva a oni tak žijí v dozvucích upjatosti imperiální Anglie. Sex před svatbou je pro ně nemyslitelný, a tak oba naprosto nezkušení hledí se vzrůstající nervozitou na ubíhající ručičky hodin...

Román Na Chesilské pláži je krátká próza. Kniha má 124 stran (včetně doslovu), dalo by se tu už dokonce mluvit spíše o delší novele, nebýt o všem toho, že McEwan na těchto sto stranách je schopný napsat to, na co jiní potřebují tři sta stránek. Kniha má rychlý spád, je opravdu hodně čtivá. Žádná věta tu není navíc, nic v textu "nepřekáží". Je to kniha postavená na emocích, na tom, co s člověkem dělají předsudky a strach. Na Chesilské pláži se změní životy dvěma mladým lidem v několika vteřinách a změní se nenávratně.

Tato kniha je vrchol vypravěčského umění. I McEwan se dříve vyžíval v kontroverzních tématech, ale tato kniha je návrat k "běžnému příběhu". Postavy jsou vykresleny opravdu věrně, pocity jsou popsané detailně i dějinné zakotvení je uděláno skvěle. Já jsem tuto knihu přečetl tzv. jedním dechem (a to nejen proto, že je tak krátká).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama