Konzervativec anarchistou

25. prosince 2008 v 9:44 | kunik |  - Články, úvahy, eseje
Náš pan prezident Václav Klaus je opravdu samé překvapení. V čase, kdy si lidé (a politici dvojnásob) povětšinou přejí vše nejlepší, hodně štěstí, pěkné svátky atd. otevřeně kritizoval Sarkozyho a vzkázal z Pražského hradu do Paříže, že mu ani francouzský prezident nebude mluvit do toho, co dělá.

Nepochybně jde o kontroverzní gesto, za které se mu dostane širokospektrální kritiky (tedy od komunistů až po část ODS). Asi to ale nebude mít ten efekt, jaký budou kritici chtít. Svojí kritikou totiž nepochybně dají Klausovi za pravdu. Proč? Je to jednoduché, stačí jim strohá fráze ("Klaus kritizoval Sarkozyho."), kterou jsem také (schválně) použil a už jej budou pranýřovat. To se přece nedělá, ještě ke všemu na Vánoce, kritizovat takto proevropského politika jako je Sarkozy. A tak zase bude náš pan prezident (i naším přičiněním) za pomatenou postavičku, co žije ve svém světě na Hradě. Nikdo se už ani neptá, co ten Klaus vlastně řekl.

"Integraci vidím jako proces otvírání se, rušení bariér či stříhání drátů na hranicích. Na tom byla založena myšlenka evropské integrace na počátku. A teď když se toto děje a úspěchy jsou nesporné, tak okamžitě s tím šla idea, že to zas nemůžeme nechat tak volné, bez jakýchkoliv omezení."

"Jestliže je na něčem už dva tisíce let Evropa založena, tak je založena na tom, že se respektuje různost, že se respektuje odlišnost názorů a okamžitě se nestřílí po člověku, který vysloví o kousek jiný názor. To je idea Evropy a tito lidé (pozn. myšleno politici jako třeba Sarkozy) tuto základní ideu pošlapávají."

Přestože jsem zastánce většího sjednocení EU ve smyslu přenášení národních pravomocí na orgány unie, v jednom musí člověk s Klausem souhlasit. Jestliže chceme, aby EU byla nadále demokratickou, musíme se smířit s tím, že mají lidé i jiné názory a musíme je respektovat. Není možné je ve jménu "DOBRA" (nebo jakékoli jiné velké myšlenky) odsuzovat, upozaďovat apod. Je přece jedno krásné pořekadlo, že "Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly." Ve jménu velkých myšlenek se vraždilo po celé 20. stol. a kromě jaderných reaktorů (které stejně chtějí zakázat) to moc užitku nepřineslo.

Ač se to některým lidem nemusí zdát, náš pan prezident rozhodně není hlupák. Naopak je to velmi vzdělaný muž. To, že došel k jinému názoru než většina nemusí znamenat, že jeho názor je špatný. Nikdo přece doopravdy neví, jestli je EU (v této podobě) ta správná cesta. Co ovšem opravdu špatné a opravdu velmi varovné je, když se i tak konzervativní politik jako on začíná cítit jako disident a podle toho chovat. Jeho poslední provokace jsou už spíš jak z dílny mladého anarchistického buřiče a provokatéra, než jako od státníka. Je tu tedy opět ta myšlenka, kterou jsem už jednou vyjádřil v článku o našem předsednictví ( http://kunik91.blog.cz/0810/o-nas-bez-nas-kolikrat-jeste ) - Je v Evropě svoboda a rovnost pro každého? A je pro každého stejná? Dávejme si tedy pozor na převlékání kabátů (tak známé z dob porevolučních). Klaus už má jednu ruku v kabátu anarchisty, otázka je jak moc už jsou bývalý anarchističtí buřiči z pařížských barikád roku 1968 (kteří sedí v europarlamentu) oblečení v kabátech byrokratických konzervativců. Aby jsme se ještě nedivili.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama