David Černý

25. ledna 2009 v 13:57 | kunik |  - Články, úvahy, eseje
Tento český umělec se stal díky dílu Entropa možná slavnější než by chtěl. Od doby, kdy se poprvé Entropa objevila v médiích, on ani jeho dílo z nich nezmizeli. Je to oblíbené diskuzní téma, ale i neuvěřitelně trapný politický spor.

Pro mnohé mohlo znít jméno David Černý nově, ale popravdě člověk, který v posledních letech pravidelně sledoval zprávy, jej nemůže neznat. Zde je pár ukázek jeho děl, které bylo opravdu těžké nezaznamenat.Růžový tank
Jedno z prvních děl, které vzbudilo opravdu velký zájem médií. Ze dne na den přetřel tank, který byl památkou rudoarmějcům na růžovo. Tato akce mu vynesla komplikace se státními orgány, ale růžový tank se stal určitým symbolem.

Viselec
Dílo, které z dálky může vyvolat dojem člověka snažícího se spáchat sebevraždu. Figura znázorňuje Sigmunda Freuda. V současné době visí v Praze na Starém městě.
Kůň
Další velmi slavná provokace. Původně vystavena na Václavském náměstí, dnes je socha umístěna v pasáži Paláce Lucerna.

Miminka
Tyto desetimetrové sochy batolat najdete lezoucí na žižkovský vysílač.
Čůrající postavy
Na dvoře Hergertovy cihelny na pražské Malé Straně je umístěno další dílo nazývané Čůrající postavy. Dvě bronzové mužské postavy jsou ovládány elektonickým zařízením, které umožňuje natáčet boky a zvedat penis tak, že proud vody na hladinu (jezírka ve tvaru České republiky) píše písmena. Standardně opakované citáty lze přerušit textem zaslaným pomocí SMS.

Zadky
Těžko říct, jak jinak toto dílo nazvat. Když to jednoho ze zadků strčíte hlavu, je vám přehráváno nějaké satirické video na téma české politiky.


Shark
Parodie na dílo The Physical Impossibility of Death in the Mind of Someone Living od Damiena Hirsta. Místo žraloka je v akvárku naložená socha Sadáma Husajna.

Entropa
Na závěr tedy obrázek díla, o kterém se teď tak mluví.
Dílo nyní žije svým vlastním životem. V souvislosti s ním vzniklo několik zajímavých počinů.

1) Akce redaktorka Reflexu J.X. Doležala na podporu Entropy tím, že sežene co nejvíc důkazů o tom, jak výstižné bylo zobrazení Bulharska.

2) Petice Bulharů na podporu Entropy

3) Deník MF Dnes oslovil umělce ze států EU, aby se "pomstili" ČR za Entropu a udělali karikatury Čechů nebo ČR.

4) A ještě jednou deník MF Dnes. Ten také udělal fiktivní rozhovor s Davidem Černým, kterým zkoušel jeho smysl pro humor. (Nutno dodat, že tenhle styl humoru je teda docela tvrdý až bych řekl černý/Černý ...)

A co vy? Co si myslíte o Entropě? A o Davidu Černém?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 anonim anonim | 26. ledna 2009 v 0:36 | Reagovat

řeší se pytlovyny, umění musí vždy šokovat...za chvíli si nevzpomenou...

2 Aglinnarhink Aglinnarhink | E-mail | Web | 25. srpna 2017 v 22:52 | Reagovat

This condition is fairly tied to the reproductive system and can have several causes for example a response to injury or abnormal the circulation of blood inside testicles.  However, it is important to obtain the doctor's opinion first before you take these oral medications since these would have bad side effects around the body.

3 ASworrisioto ASworrisioto | E-mail | Web | 26. července 2018 v 13:33 | Reagovat

Poids est comment  calleux votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur  determination  pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre  offre sang loin de votre coeur. Chaque  set  votre  moelle  bat, il pompe le sang par  vos arteres a la  vacances  de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-pas-cher-toulouse/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama