Irena Dousková-Oněgin byl Rusák (literatura)

19. ledna 2009 v 14:21 | kunik |  - Recenze a anotace
Irena Dousková není u nás zrovna neznámou autorkou. Její kniha Hrdý Budžes a hlavně její následné divadelní zpracování (v hlavní roli s Bárou Hrzánovou) ji proslavilo a vrylo do podvědomí obyvatel téhle země. Hrdý Budžes je náhled na období komunismu z pohledu malé holčičky a tomu odpovídá i použitý humor, který spíše vychází z dětských nedorozumění a dětského vidění světa. Ale Oněgin byl Rusák, volné pokračování Hrdého Budžese, už vypráví o dospívající dívce a humor už je v něm tedy stejně drsný a černý jako doba, ve které se děj odehrává.


Opět se setkáváme s Helenou Součkovou, která už ale není malou naivní holčičkou, ale studentkou gymnázia (kniha se odehrává během jednoho školního roku). Všude kolem jsou šedivá 80. léta a ona si až moc dobře uvědomuje, že to není systém, jaký by chtěla. Přesto v něm musí žít. Do problémů s dobou se v jejím osobním životě přidávají problémy s matkou, se vztahy i se školou.
Hlavní hrdinka se také snaží poněkud si ujasnit, kým vlastně je. V knize Hrdý Budžes je postava biologického otce vnímána dětskýma očima jako někdo, kdo je opustil a zaslouží si opovržení. V Oněginovi už ale přichází na řadu hledání kořenů. Nemění se však jen její vztah k otci, celkově přehodnocuje vztahy s rodinou a téma rodiných vztahů je zde opět pojmuto celkem bez příkras.
Do tohoto osobního příběhu autorka jemně přidává i reálie doby. Nechybí prvomájový průvod, schůze, svazáci, ale i perzekuce svobodných projevů. Kniha je plná černého humoru a odporu ke stádnosti. Svobodu hledají postavy hlavně v hudbě (v knize najdeme spoustu odkazů na folkovou scénu 80. let), ale taky v divadle a knihách. Oněgin byl Rusák je sondou do života těch studentů, kteří o pár let později z vysokých škol bourali český komunismus. Je věrným zachycením doby, jejích poměrů, životů bez naděje na jakoukoli změnu, bez možnosti doopravdy říct to, co si člověk myslí.

Kniha je psaná ich-formou, což dodává příběhu na autentičnosti. O to víc, že kniha má určité autobiografické prvky. Pro čtenáře z mladší generace, jako jsem já, má pak přidanou hodnotu v tom, že odkrývá období, které jsme nezažili, ale které není dost staré na to, abychom se o něm pořádně něco učili ve škole. Pro mě osobně vyplnila velké prázdné místo. Tahle kniha je ale hlavně výbornou zábavou. Text je napsán velmi uvolněně, ale zároveň podmanivě. Na nic si totiž nehraje (stejně jako hlavní postavy Douskové).
Ačkoliv se jedná o volné pokračování Hrdého Budžese, jsou to dvě dost odlišné knihy. Oněgin byl Rusák obsahuje závažnější témata, je už mnohem méně satirický a mnohem víc ironický. Hrdý Budžes ve mně vyvolává podobné pocity jako film Pelíšky, je to takový vtipný, odlehčený pohled na dobu, která sice nebyla jednoduchá, ale lidé v ní nějak žili. Oněgin byl Rusák je už mnohem méně idylický, je o ztrátě iluzí, o potřebě vzpoury, o pocitech nespravedlnosti a bezvýchodnosti. Hrdý Budžes se mi líbil, ale až Oněgin byl Rusák mě uchvátil.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama