Má Ostrava vs. Ostrava

26. ledna 2009 v 15:08 | kunik |  - Osobní poznatky a žvásty
Vždycky jsem nesnášel takový ten jednostranný a zjednodušený pohled na Ostravu jako na to město továren a horníků. Žiju v Ostravě už docela dlouho a nikdy jsem neměl z Ostravy pocit, že by byla zas tak zásadně odlišná od jiných měst v republice. I Praha má svá sídliště i v Brně najdeme nevzhledné relikty komunismu i Olomouc má své továrny... Ostravané se neoblékají jinak, nežijí jinak, jsou prostě stejní jako jiní Češi. A co víc, mluví často mnohem spisovněji (přehlédneme-li větší kadenci sprostých slov) než lidé v mnoha jiných částech republiky. Nikdy jsem prostě nechápal, jak může mít Ostrava v absolutních číslech o tolik nižší životní úroveň, ani jak to že se stále drží klišé "Černé Ostravy". Možná se ovšem někdy člověk musí podívat dál než za vlastní práh.


Když se na počátku 20. stol. tvořila tzv. velká Ostrava, bylo na jejím dnešním území nezměrné množství obcí, které ovšem byly tak blízko sebe, že už tvořily téměř souvislou aglomeraci. Tyto obce dnes tvoří v Moravské části jednotlivé čtvrti (Poruba, Zábřeh, Výškovice, Hrabůvka, Dubina...) Přechody mezi jednotlivými částmi jdou sice stále vidět, ale v zásadě jde o jedno město. Ale v slezské části neprobíhal vývoj obdobně. Jednotlivé obce se nepřestavěly na sídliště, ale byly zanechány téměř v původní podobě, jenom se pořádně poddolovaly. Běžný Ostravan ani neví, co tvoří jeho město. Většina obyvatel žije v Moravských částech, a tak téměř tento specifický prostor nevnímají.

Ani já jsem na tom nebyl jinak. Co bych ve vsích jako Michálkovice, Radvanice, Bártovice nebo třeba Hrušov pohledával. Měl jsem matné povědomí, že v Heřmanicích je věznice, kde dřív seděl pan prezident Havel, a že před Michálkovicemi je ZOO. Nic víc jsem vědět nepotřeboval. Teď jsem se ovšem do těchto míst vydal a čekal mě šok.

Mezitím, co se v mé Ostravě horečně staví a opravuje, v této části se neděje nic. Mezitím, co v mé Ostravě jsou normální moderní obchody, tam se vyskytují sámošky, ze kterých dýchá reálný socialismus. Zatímco v mé Ostravě se čím dál víc objevují barvy a město žije čilým
životem, v těchto částech Ostravy jsou jen dvě barvy, šedá a černá, a potkat tam usmívajícího se člověka je jen o něco málo lehčí než najít svatý grál. V mé Ostravě se cítím celkem bezpečně, tam jsem se bál vystoupit i ve dne.

Ostrava to je hrozně zvláštní město. Každá jeho část (která je stejně vždy do jisté míry samostatná) má svůj styl, nedá se popsat jen tak souhrnně jako celek. Tato "městská schizofrenie" není rozhodně nic dobrého a ta ghetta, která si různě po Ostravě pěstujeme, nám zadělávají na solidní problém. Nezapomínejme, že přichází útlum průmyslu, a tak šance na rozvoj těchto městských částí, ale i Ostravy jako celku poněkud klesá. Aby totiž Hrušov nebyl třeba jen určitou předzvěstí toho jak jednou celá Ostrava skončí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Honza Honza | 5. února 2009 v 0:38 | Reagovat

nebyl bych tak skeptický co se týče budoucnosti...

2 Snowwily Snowwily | 17. června 2009 v 8:28 | Reagovat

Mno, nemohu jinak než souhlasit. Vzhledem k tomu že přes Hrušov jsem více než rok jezdil do školy, mám s tamním životem jisté zkušenosti. Na hrůzy městské hromadné dopravy vzpomínám dodnes a zážitky bych mohl překypovat několik hodin, většina z nich je tak absurdní že člověk z Poruby jim nechce věřit. Když jsme u toho problému estetického apod., v Hrušově stála ještě do minulého roku bývalá chemička Hrušov,továrna na sodu z roku 1848 a nejstarší továrna vůbec v bývalém Rakousku-Uhersku. Vzhledem k tomu že miouju brownfields, nemohl jsem tuto lokaci nenavštívit a dodnes na ni mám jen ty nejlepší vzpomínky, ale to bylo na velice dlouhé vyprávění, snad jen pro přiblížení mohu podat odkaz na www.ostravaci.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama