Michalengelo Antonioni - Zvětšenina (film)

30. ledna 2009 v 20:37 | kunik |  - Recenze a anotaceAntonioni, už jako slavný režisér, uskutečnil v 60. letech výlet do Londýna a tamní svobodomyslné prostředí ho neuvěřitelně upoutalo, a tak se rozhodl, že svůj další film natočí právě tam.

Londýn 60. let popisuje z pohledu extravagantního modního fotografa a zachycuje tak atmosféru, módu a design té doby. Ale to je vedlejší prvek filmu. Myšlenka tohoto díla je hlavně v úvaze o nezachytitelnosti reality. To ovšem není nic nepředvídatelného, protože námětem pro film byla povídka Julia Cortázara - Babí léto (Las Babas del Diablo).

Jako ve většině Antonioniho filmů nenajdete nějaké sáhodlouhé dialogy, film je založen na kameře, kterou je často zkoumaná mimika lidí. Kamera je všeobecně propracovaná do detailu, každá scéna má skvěle vymyšlenou strukturu obrazu, některé záběry berou dech. Je to mimo jiné i díky tomu, že film je natočen barevně, což v té době zase nebylo takovou samozřejmostí (Zvětšenina je teprve druhým Antonioniho barevným filmem v pořadí). Nenajdete zde ani velké množství postav, film je postaven na hereckých výkonech Davida Hammingse a Vanessy Redgrave.

Ze Zvětšeniny se stal, ač nejde ani omylem o jednoduché dílo, kultovní snímek a suverénně finančně nejúspěšnější Antonioniho dílo. Film také získal několik nominací na Oscara, Zlatý Glóbus i na Zlatou palmu v Cannes.

Dílo je také unikátní zachycením tvůrčího procesu, fascinací vlastní tvorbou a jejím prolnutím do osobního života tvůrce. Jde o dílo psychologické a existenciální a zároveň provokativně otevřené (film měl v některých zemích problémy s cenzurou). Osobně mě tento film nadchl a jsem naprosto přesvědčený o tom, že Zvětšenina je film, na který se nezapomíná. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama