Návraty z Východu

11. ledna 2009 v 16:42 | kunik |  - Články, úvahy, eseje
Premiér Topolánek se vrátil z Východu a přivezl sebou dohodu. To je kromě toho, že se to rýmuje, naprosto skvělé. Z pohledu země, která předsedá EU, jde o nesporný úspěch, kterého bychom se měli vážit. Dotlačit k dohodě tři naprosto se nesnášící strany: prezidenta Ukrajiny Juščenka, premiérku Ukrajiny Tymošenkovou a premiéra Ruska Putina, to už je diplomatické umění. Minimálně na rok, do další zimy, má tedy Evropa zase klid.


V návaznosti na danou dohodu se nám s trochou štěstí ještě dnes večer navrátí z Východu i zemní plyn. Pro nás je to dobrá zpráva, pro státy jako Srbsko nebo Slovensko je to už ovšem téměř spasení (viz. mapka). Co si budeme namlouvat, buďme rádi, že je období, kdy Rusko nemá moc peněz a nutně potřebuje svůj plyn a ropu prodávat, raději ani nedomýšlet, jak dlouho by nás třeba ještě nechalo podusit, kdyby bylo v lepší ekonomické kondici. Proto nezbývá než nadále podporovat stavbu všech jiných plynovodů a ropovodů a taky samozřejmě jiných zdrojů energií (tedy různých druhů elektráren), protože tohle tedy určitě nebyla poslední energetická krize.
Ale přesto buďme rádi, tyto "východní návraty" jsou vcelku pozitivní. Můžou nás potkat horší. V Rusku se už moc o demokracii mluvit nedá, což není zrovna uklidňující zpráva, a navzdory všem možným ukazatelům jeho politická pozice roste. Když minule Rusko vypnulo Ukrajině kohoutky, všichni v tom viděli velmocenský nátlak Ruska na menší Ukrajinu. Když plyn přestal proudit podruhé, všichni rychle spěchali uklidňovat Rusy a domlouvat těm neposlušným Ukrajincům. Více než-li varovné. Pokud se bude ekonomická krize prohlubovat a napětí mezi velmocemi bude stoupat, můžeme se ještě dočkat mnoha nepříjemných překvapení. Aby se nám totiž z Východu nevrátil i ty ruské tanky, není to tak dávno, co odešly.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama