Po česku...

5. ledna 2009 v 22:13 | kunik |  - Články, úvahy, eseje
Avizované změny ve vládě, které směřovalo k zvýšení dynamičnosti a akceschopnosti vlády, měly být dnešním dnem veřejné. Ale nestalo se tak. Člověk nemusí dlouho hledat, co zatím stojí - tradičně oblíbené "žabo-myší války" uvnitř politických stran. A tak si člověk musí opět položit otázku, jestli být předsedou vlády není jen opravdu tragická role v extrémně sledovaném divadle.


Mirku Topolánkovi opravdu není co závidět. Kromě uřvané a upocené opozice řídící se starým dobrým heslem s dob Gotwaldových začátků "Čím hůře, tím lépe." (což dokázala mimo jiné hlasováním proti zahraničním vojenským misím)
má nyní na krku i reprezentaci EU. A k tomu přelévavá většina přeběhlíků, nepředvídatelný prezident na Hradě, neujasněný osobní život. No a na závěr bonus největší, vláda-neustále rozhádaná, neustále čelící hlasováním o nedůvěře. To by snad ještě nebylo tak smutné nebýt toho, kdyby alespoň jedno z toho byl schopen ovlivnit a změnit k lepšímu. Jenže Paroubka asi nenapraví, Klause už vůbec ne, přeběhlíci jsou přeběhlíci právě proto, že nechtějí být ovlivňováni, na změny v EU jsme malý stát, na rodinné problémy je zase asi malý pán Topolánek. Jediné, co reálně tedy mohl změnit (aspoň podle ústavních pravomocí) byla ta vláda. Ale zas nic. Čunek se zablokoval a nestalo se nic.

V čem je vlastně problém? Nic tajného, nic nového. Premiér se evidentně rozhodl konečně se zbavit nepopulárního a kontroverzního ministra pro místní rozvoj, Čunka. Jenže, jak říká koaliční smlouva, žádné změny ministrů z koaličních stran nesmí vyměnit bez souhlasu dané strany. A Čunek sám sebe nepochybně nevyhodí. Jako protiútok (a nutno uznat jako velmi trefný) přinesl návrh odvolat ministra Miroslava Kalouska. Je jasné, že Topolánek svého ministra financí jen tak neodvolá, což potvrdil slovy při dnešní tiskové konferenci na Hradě, kde uvedl, že nebude měnit nejlepšího ministra jakého KDU-ČSL ve vládě kdy měla. A nelze než dát mu za pravdu. To, jak se Kalouskovi podařilo snížit deficit za loňský rok ze 70 miliard na 18 by zasloužilo medaili.

Jenže v Čechách se na úspěchy nehledí, důležité jsou známosti a sympatie. Kalousek tedy možná doplatí na to, že ho jeho nástupce v čele KDU nemůže vystát. Bylo by to opravdu smutné, kdyby úspěšný ministr musel na nátlak odejít, zatímco neúspěšný vsetínský chvástal by zůstal. Ale nebylo by to zas tak nic nového. Bylo by to tak typické, vyloženě "po česku..."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama