Únor 2009

Jan Zajíc

25. února 2009 v 15:50 | kunik |  - Osobní poznatky a žvásty
Dnes je to přesně 40 let, co se na Václavském náměstí upálil v pořadí druhý student na protest proti okupaci vojsky Varšavské smlouvy. Byl to Jan Zajíc, rodák z Vítkova. Protože "ti druzí" jsou vždycky tak trochu opomíjeni, chci jen, aby tohle byla taková připomínka činu, který by neměl být zapomenut.


Pier Paolo Pasolini - Teoréma (film)

24. února 2009 v 22:33 | kunik |  - Recenze a anotace
Teoréma je jedním ze stěžejních děl dalšího významného italského režiséra - Pasoliniho. Tento film o krizi a změnách hodnot v novodobé společnosti není rozhodně jednoduchým dílem a rozhodně neměl lehkou cestu k divákovi, přesto je ověnčen řadou cen a i po letech je to významný a v mnohém novátorský snímek.
Můžeme to udělat?

21. února 2009 v 11:36 | kunik |  - Články, úvahy, eseje
Jako mezi mlýnskými koly se teď musejí cítit někteří čeští diplomaté a pracovníci ministerstva zahraničí. Česká diplomacie se dlouhodobě zaměřuje na kritiku nedemokratických režimů mimo jiné i toho v Bělorusku. Nyní je ovšem postaveno před situaci, kdy bychom měli jako předsedající země EU pozvat na jednání květnového summitu EU (v rámci projektu Východního partnerství) i běloruského prezidenta Lukašenka.


Lisabonská smlouva

19. února 2009 v 13:54 | kunik |  - Články, úvahy, eseje
18.2.2009 byla Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR schválena Lisabonská smlouva. Den na to, tedy 19.2.2009 její nejhlasitější kritik, Václav Klaus, vysvětloval své postoje na půdě Europarlamentu. Naše země se opravdu umí zviditelnit, až podezřívám naši vládu z určitého načasování, jsme totiž v čele EU a jsme jedna ze dvou posledních zemí, které neschválily Lisabonskou smlouvu, takže je na nás pořádně vidět ze všech koutů EU. Těžko si tedy představit hezčí zakončení a větší bodík do průzkumů oblíbenosti než závěr našeho předsednictví oslavit schválením tohoto dokumentu. Už teď vidím ty titulky: "Dříve euroskeptická země dává na konci svého předsednictví zelenou další integraci".


François Truffaut – Kapesné (film)

15. února 2009 v 13:15 | kunik |  - Recenze a anotace
Jedním ze zásadních režisérů francouzské nové vlny je nepochybně i François Truffaut. Proslavil se převážně filmy tzv. Doinelovského cyklu (podle postavy Antoina Doinela, režisérova alter ega) např. Nikdo mě nemá rád, Ukradené polibky, Rodinný krb, ale také specifickými filmy jako třeba Střílejte na pianistu nebo Nevěsta byla v černém, což jsou většinou náročné a dramatické snímky. Film Kapesné se ovšem z této škatulky úplně vymyká.Nesamozřejmé samozřejmosti

13. února 2009 v 10:06 | kunik |  - Články, úvahy, eseje
Často mě velice iritují sarkastické poznámky proti projevům solidarity s lidmi v zemích, kde není svoboda. Tvrzení jako, to jim stejně nepomůže, je to póza atd. nestojí podle mě za komentář. Štve mě to o to víc, že to byly právě tyto projevy solidarity, které udržovaly povědomí o tom, že existuje nějaké Československo, a že to není nějaká ruská gubernie. Byla to právě ochota lidí v zahraničí, která zapříčinila, že se česká nekomunistická kultura neztratila ve vzduchoprázdnu. Nejen že většinu Čechů dnes tuto pomoc ani nenapadne oplácet, ale pro jistotu ani neví, kdo a jak se za ně postavil.


Ještě že mě články neživí...

12. února 2009 v 16:01 | kunik |  - Články, úvahy, eseje
"Ještě že mě články neživí..." říkal jsem si, když jsem se dozvěděl, že sněmovna schválila zákon, který zakazuje zveřejňování odposlechů. Články a odposlechy nejsou to samé, já vím, ale beru to spíš jako první vlaštovku.


Jack Kerouac – Dharmoví tuláci (literatura)

10. února 2009 v 18:10 | kunik |  - Recenze a anotace
Jack Kerouac je u nás znám hlavně svojí knihou Na cestě (On the road). Jeden z jeho dalších románů, Dharmoví tuláci, je opět inspirován skutečnými událostmi (těmi, které právě následovaly po zážitcích, které byly popsány v románu Na cestě) a opět je kniha plná putování celou Amerikou. I v této knize má hlavní postava, Japhy Ryder, reálný předobraz v básníkovi Gary Snyderovi (ale kromě něj, zde najdeme pod pseudonymy skrytého třeba i Allana Ginsberga a další beatníky). Přesto jsou Dharmoví tuláci v mnoha ohledech výluční.Jaderná energie v Čechách

8. února 2009 v 14:21 | kunik |  - Články, úvahy, eseje
S takovým titulem (Jaderná energie v Čechách) by se dalo napsat drama. Ovšem dnes jsme se snad dostali k jeho (aspoň částečnému) rozuzlení. Ministr životního prostředí a předseda strany zelených, Martin Bursík, prohlásil, že prohrál debatu o jaderné energii, protože čím dál větší procento obyvatel podporuje jadernou energetiku. Emocionální a téměř nekonečný boj tím snad konečně končí a počínaje příští vládou se nejspíš opět začne jednat o dostavování dalších bloků v jaderné elektrárně Temelín (tato vláda si to zakázala v programovém prohlášení). Co to tedy pro nás reálně znamená?


Patří Turecko do EU?

5. února 2009 v 17:19 | kunik |  - Články, úvahy, eseje
Kyperský prezident Demetris Christofias prohlásil, že dokud bude Turecko okupovat severní část Kypru, nedovolí, aby Turecko vstoupilo do EU. Díky právu veta na to má jeho země sílu. Ta otázka je ale složitější. I kdyby si Turecko vyřešilo tento územní spor s Kyprem, má opravdu patřit do EU?


Edward Albee - Kdo se bojí Virginie Woolfové? (divadlo)

4. února 2009 v 17:33 | kunik |  - Recenze a anotace
Ostravské divadlo Aréna uvedlo jednu z nejznámějších a nejuváděnějších her moderního dramatu Kdo se bojí Virginie Woolfové. Hra je s nadsázkou označována za nejdelší hádku v dějinách dramatu. Pro ty, co mají rádi slavnou avantgardní spisovatelku Woolfovou, mám ale špatnou zprávu. Hra se jí vlastně vůbec netýká, ta totiž navzdory názvu pojednává o dvou manželských párech.