Edward Albee - Kdo se bojí Virginie Woolfové? (divadlo)

4. února 2009 v 17:33 | kunik |  - Recenze a anotace
Ostravské divadlo Aréna uvedlo jednu z nejznámějších a nejuváděnějších her moderního dramatu Kdo se bojí Virginie Woolfové. Hra je s nadsázkou označována za nejdelší hádku v dějinách dramatu. Pro ty, co mají rádi slavnou avantgardní spisovatelku Woolfovou, mám ale špatnou zprávu. Hra se jí vlastně vůbec netýká, ta totiž navzdory názvu pojednává o dvou manželských párech.První tvoří manželé ve středních letech (muž - George učí na univerzitě a jeho žena - Martha je dcera rektora) a druhý pár tvoří Georgův mladší kolega Nick a jeho žena Honey. Celý děj se odehrává v bytě George a Marthy. Z počátku nevinná noční návštěva se zvrhává, poté co se mezi Georgem a Marthou rozpoutá hádka a do ní jsou postupně zataženi i jejich mladší návštěvníci. Tím vzniká kolotoč hádek a emotivních výlevů, který končí až téměř se spadnutím opony.

Všechny hádky a spory jsou vlastně určitou formou krutých psychologických her. Postupně jsou odhalovány tajemství, nepříjemné pravdy a traumata jednotlivých postav. Původní text měl i politický přesah, ten je do jisté míry nahrazen narážkami, které jsou pochopitelné současnému českému divákovi.

Aréna se ve své inscenaci chvályhodně vyhnula počeštělému názvu, pod kterým je i dnes bohužel tato hra ještě někdy uváděna, Kdopak by se Kafky bál. Jména postav ovšem do češtiny převedli a také vložili do textu určitý pokřik nebo popěvek vycházející z českého: "Kdopak by se vlka bál?" a končící zvoláním "Virginia Woolf!", asi aby byl ve hře aspoň nějaký odkaz na její název. To hře nijak neškodí, naopak se tím stává pro neznalého diváka trochu přístupnější.

Herecké výkony jsou výborné, postavy jsou zahrané s přesvědčivostí, bez patetičnosti nebo zjevné přetvářky. Hra postupně graduje a nutí diváka být neustále ve střehu. Scéna je, jak už bývá v Aréně zvykem, udělána originálně a propracovaně. Jediné, co se dá snad inscenaci vytknout je poněkud nelogické umístění přestávky těsně před závěr hry. Jinak se opravdu stačí jen posadit a nechat se nést na alkoholové vlně tohoto divadelního večírku od začátku až do konce.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama