François Truffaut – Kapesné (film)

15. února 2009 v 13:15 | kunik |  - Recenze a anotace
Jedním ze zásadních režisérů francouzské nové vlny je nepochybně i François Truffaut. Proslavil se převážně filmy tzv. Doinelovského cyklu (podle postavy Antoina Doinela, režisérova alter ega) např. Nikdo mě nemá rád, Ukradené polibky, Rodinný krb, ale také specifickými filmy jako třeba Střílejte na pianistu nebo Nevěsta byla v černém, což jsou většinou náročné a dramatické snímky. Film Kapesné se ovšem z této škatulky úplně vymyká.Film se odehrává na francouzském maloměstě, kde se všichni znají a kde panují vřelé a přátelské sousedské vztahy. Do školy přichází nový učitel a postupně se seznamuje s místní mentalitou a prostředím. Ve své třídě má jen samé chlapce, děj se odehrává rok před tím než se ve Francii vytvoří smíšené třídy - ve filmu je tedy převaha "mužských" postav. Zásadní je, že oproti běžnému vyprávěcímu postupu Truffaut tento film nekoncipuje jako příběh z pohledu učitele, i když má tato postava ve filmu významnou roli, ale tento film je hlavně o dětech, o jejich vidění světa, o jejich problémech.

Snímek se postupně zabývá osudy jednotlivých postav a ukazuje jejich životní prostor, ve kterém jsou stejně důležité problémy, které se musí řešit a bitvy, které se musejí vybojovat. Truffaut se snaží nic nezlehčovat, nedívat se na toto téma z pohledu "moudrého dospělého", ale snaží se v sobě i v divákovi oživit pohled dítěte. Jsou zde tedy všechny ty důležité životní milníky-první kapesné, první pusa, vysvědčení, letní tábory...

Přestože film začíná jako idyla postupně se rozehrává na plátně drama, ne vše je tak bezposkvrny, jak by se mohlo zdát, ne vše je tak prosté jak se to jeví. Na druhou stranu film je vyprávěn s lehkostí a určitým optimismem a celkově je film kladně laděný a divácky vstřícný, což ovšem rozhodně neznamená, že by to byl film špatný, jednoduchý nebo hloupý. Oproti jiným tzv. rodinným filmům je Truffautovo Kapesné o několik tříd výše. Jeho snahou totiž vždy bylo diváka citově nevydírat, díky čemuž jeho filmy nepůsobí podbízivě. Kapesné je malé drama o velkých věcech ve velkém světě malých.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama