Jack Kerouac – Dharmoví tuláci (literatura)

10. února 2009 v 18:10 | kunik |  - Recenze a anotace
Jack Kerouac je u nás znám hlavně svojí knihou Na cestě (On the road). Jeden z jeho dalších románů, Dharmoví tuláci, je opět inspirován skutečnými událostmi (těmi, které právě následovaly po zážitcích, které byly popsány v románu Na cestě) a opět je kniha plná putování celou Amerikou. I v této knize má hlavní postava, Japhy Ryder, reálný předobraz v básníkovi Gary Snyderovi (ale kromě něj, zde najdeme pod pseudonymy skrytého třeba i Allana Ginsberga a další beatníky). Přesto jsou Dharmoví tuláci v mnoha ohledech výluční.
Rozhodně nečekejte další Na cestě - to je kniha, která vypovídá o Americe, o jejím způsobu života a jejích možnostech. Dharmoví tuláci je román mnohem kosmopolitnější. Předně se v něm objevuje, jak už vyplývá i z názvu, prvek východních kultur, které právě v té době začínaly pronikat do USA. Kerouac sám silně inklinoval k zen buddhismu, což je z knihy znát. Putování, teď už nikoli autem, ale pěšky, pití čaje, meditace, objevování přírody a žití v ní, to vše dělá z této knihy určitý manuál na nový životní styl, kterým se pak řídili tisíce mladých Američanů v nově vznikajícím hnutí hippies. Přesto je to stále Kerouac, takže v knize samozřejmě také najdeme šílené večírky, výstřední postavy a spousty alkoholu.

Opět se setkáme i s Kerouacovým příklonem k jiným národům a rasám (čímž se lišil od naprosté většiny tehdejší americké společnosti), velkou část postav opět tvoří černoši, popřípadě Mexičané. Naplno tuto náklonnost projevil v knize Mag, kde je hlavní postavou černošský chlapec.

Dharmoví tuláci jsou opět psáni stylem volného proudu vědomí, text je velice energický a vcelku čitelný. Děj má docela spád, ke z klidnění dochází na místech, kde se objevují Kerouacovy úvahy o životě, o náboženství atd. Kniha mapuje některé důležité zážitky Kerouacova života, s mnohými z nich se může člověk setkat i v jiných knihách (např.období, kdy dělal strážce parku před požáry). Text doplňují i básně psané v orientální formě haiku.

Dharmoví tuláci jsou románem o svobodě, kterou člověk získává tvorbou, meditacemi a přemýšlením, knihou o alternativním způsobu života na rozhraní téměř neslučitelných kultur, příběhem o hledání sebe sama. Je to kniha pro Evropana mnohem čitelnější a pochopitelnější, než naší kultuře zdánlivě bližší On the road. Pokud si člověk zvykne na Kerouacův vyprávěcí styl, přečte knihu jedním dechem a jen co knihu zavře, hned ho to bude táhnout do hor.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama