Jaderná energie v Čechách

8. února 2009 v 14:21 | kunik |  - Články, úvahy, eseje
S takovým titulem (Jaderná energie v Čechách) by se dalo napsat drama. Ovšem dnes jsme se snad dostali k jeho (aspoň částečnému) rozuzlení. Ministr životního prostředí a předseda strany zelených, Martin Bursík, prohlásil, že prohrál debatu o jaderné energii, protože čím dál větší procento obyvatel podporuje jadernou energetiku. Emocionální a téměř nekonečný boj tím snad konečně končí a počínaje příští vládou se nejspíš opět začne jednat o dostavování dalších bloků v jaderné elektrárně Temelín (tato vláda si to zakázala v programovém prohlášení). Co to tedy pro nás reálně znamená?


Předně návrat k logickému přístupu k energetice. Jestliže máme nějaký zdroj energie (a to je v našem případě hlavně uran), měly bychom ho využívat a ne draze dovážet jiné zdroje a nebo ještě hůř se snažit o stavění např. větrných elektráren i na místech, kde je jejich využití minimální. Ale neberme toto rozhodnutí fundamentálně, není to žádné zavrhnutí jiných zdrojů energie, jen snaha o energetickou samostatnost.

Na druhou stranu nám to nepochybně přinese i komplikace. Naši jižní sousedé z Rakouska nám to nejspíš dají zase jednou vyžrat - blokované hranice, diplomatické nóty, menší i větší provokace na mezinárodním poli. Mnohem zásadnější budou domácí protesty. Naši radikální ekologičtí aktivisté budou s největší pravděpodobností všemožně stavbu blokovat. Ale nejhorší bude tradiční český evergreen. Lidé sice jsou pro jadernou energii, ale ne za svým domem. Tedy opět se rozběhne hledání lokalit na trvalé uložiště jaderného odpadu a v návaznosti na to referenda v jednotlivých obcích, ve kterých občané výstavbu takového uložiště odmítnou.

Taky se můžeme těšit na další zpolitizovávání tohoto problému. Dá se očekávat, že to bude oblíbené předvolební téma. To bude logicky způsobovat jen průtahy a komplikace. Vzpomeňme třeba jen kam to dopracovali politici s Národní knihovnou. Ale stejně jako věřím, že dřív nebo později budou muset novou budovu národní knihovny postavit, doufám, že se i nakonec k rozvoji jaderné energie dopracujeme.

Navzdory pravděpodobným politickým průtahům to přece jen berme jako příslib návrat rozumu do politiky. Obrat od striktních prohlášení ANO/NE k reálnému jednání totiž nastal poté, co své závěry zveřejnila tzv. Pačesova komise, která byla složena z předních vědců a energetických odborníků, a která měla přijít s nástinem toho, jakým směrem by se náš stát měl v energetice ubírat. To, že se konečně i v (energetické) politice jedná na základě jasných dat a vědeckých závěrů, je totiž na celé té dlouhé debatě o jaderné energii v Čechách to nejpozitivnější.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Paolo Paolo | 8. února 2009 v 18:25 | Reagovat

Takže docela dobře víme, co se jak a kdy stane. Dokázal bys taky přijít na to, jak některé části toho procesu přeskočit?

2 kunik kunik | 8. února 2009 v 21:26 | Reagovat

Paolo: Myslím, že jsou to provázané kroky. Jestliže všechny velké strany kromě zelených podporují jadernou energii, je pravděpodobné, že se začně s dostavbou Temelína. Jestli se tak stane, pravděpodobně to vyvolá protesty Rakušanů a zároveň, pokud bude další reaktor bude i více jaderného odpadu, takže bude potřeba dalšího uložiště. Protože ovšem události posledních let ukázaly, že lidé taková uložiště u svých obcí nechtějí nastává tím problém. Ale jestli nebudeme vyrábět elektřinu z jádra, bude to problém asi ještě větší atd. ...ber to prostě jako analýzu možného vývoje :P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama