Ještě že mě články neživí...

12. února 2009 v 16:01 | kunik |  - Články, úvahy, eseje
"Ještě že mě články neživí..." říkal jsem si, když jsem se dozvěděl, že sněmovna schválila zákon, který zakazuje zveřejňování odposlechů. Články a odposlechy nejsou to samé, já vím, ale beru to spíš jako první vlaštovku.


Když se o tomto zákonu jednalo, bylo to jako návrat do starých "dobrých" časů. Na tomto zákonu se totiž neshodla ani vláda ani opozice, ale staří známí z dob opoziční smlouvy, tedy dvě největší strany - ČSSD a ODS. Tak trochu jsem zadoufal, že tuto blamáž ukončí pan prezident, ale i on se rozhodl tento zákon podpořit. Až se mi zastesklo po starém panu prezidentovi, Václavu Havlovi, který by jako zásadní ochránce svobody slova nejenom tento zákon s velkou pravděpodobností vetoval, ale nejspíš by i po přehlasování takového veta dal daný zákon k ústavnímu soudu.

V čem je vlastně problém? Hlavně v tom, že svazuje ruce investigativním novinářům, tedy těm opravdovým hlídacím psům demokracie. Právě díky odposlechům a natáčení tajnou kamerou se v poslední době zveřejnilo několik velkých kauz, které ovlivnily českou politickou scénu. Teď bude za takové zveřejnění hrozit danému novináři postih.

Ale to ještě možná není ten nejhorší problém. Horší je, že tento návrh vzešel z ODS, tedy strany, která je novinářům ještě vcelku nakloněná. Ovšem vyhraje-li v dalších volbách ČSSD, která má s novináři specifické vztahy snad už od počátku novodobé historie strany, máme se teprve na co těšit. Pomineme-li totiž pisatele Práva, jsou podle Jiřího Paroubka všichni ostatní novináři neobjektivní a pravicoví. To by ho mohlo vést k tomu, že se inspiruje u svého drahého přítele ze Slovenska, Roberta Fica, a možná se tak i v Čechách dočkáme nějakého toho Tiskového zákona (ten slovenský např. uzákonil, že každý, kdo se cítí nějakým článkem poškozen má právo žádat omluvu anebo prostor pro vlastní názor na stránkách dané tiskoviny popř. serveru). A protože Jiřího Paroubka uráží na ostatních médiích (než již zmíněné Právo) na co si vzpomenete, musely by asi noviny vydávat zvláštní přílohu Reakce J. P. (Něco na způsob Otázek VM)

Smutné je, že jsem doposud byli jako stát chváleni (a to se jinak stává opravdu zřídka) právě za velkou svobodu slova. To, že se jí zase někdo snaží omezovat je varovné. Měli by jsme vzít tedy toto varování vážně. Zatím je jen nepohodlné zveřejňovat to, co už někdo řekl soukromě. Až bude nepohodlné i zveřejňování některých věcí určených pro širokou veřejnost, jako třeba články, bude to už opravdu kritické. Proto si znovu říkám, ještě že mě ty články neživí...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama