Můžeme to udělat?

21. února 2009 v 11:36 | kunik |  - Články, úvahy, eseje
Jako mezi mlýnskými koly se teď musejí cítit někteří čeští diplomaté a pracovníci ministerstva zahraničí. Česká diplomacie se dlouhodobě zaměřuje na kritiku nedemokratických režimů mimo jiné i toho v Bělorusku. Nyní je ovšem postaveno před situaci, kdy bychom měli jako předsedající země EU pozvat na jednání květnového summitu EU (v rámci projektu Východního partnerství) i běloruského prezidenta Lukašenka.


Lukašenka možná není třeba představovat. Poslední diktátor v Evropě, který kromě toho, že omezuje svobodu slova, potlačuje opozici a všeobecně ještě různými jinými způsoby utlačuje obyvatelstvo, ještě pro jistotu chce vymazat svůj národ z mapy světa tím, že ho poruští. A tento člověk by měl být nyní oficiálně jménem EU pozván na její summit právě Českou republikou, která ho vždycky tak kritizovala. Bylo by to pro něj nepochybně velké zadostiučinění, ale co by to znamenalo pro nás?

Nejsme postaveni před lehkou otázku, buď můžeme narušit dosavadní kontinuitu zahraniční politiky a nebo musíme vymyslet elegantní způsob jak Lukašenka nepozvat. To ovšem nebude tak jednoduché, protože tentokrát nejednáme za sebe, 10 milionový středoevropský stát, ale za 500 milionovou Evropskou unii. Pokud ovšem budeme volit pouze prvoplánově lehká řešení a budeme dělat ústupky, můžeme to dopracovat podobně daleko jako britští a francouzští politici s politikou appeasementu, tedy nikam.

Někteří čeští političtí aktivisté už začali konat proti tomu, aby Lukašenko toto pozvání dostal, ale už samotné úvahy o tom, že by mohl být pozván, nás diskreditují v očích opozičních sil v nedemokratických režimech. Někteří běloruští emigranti a opoziční politici prohlásili něco ve smyslu "To nám nemůžete udělat." Těžko si představit větší zradu dosavadních slibů a proklamované podpory v boji za občanské svobody. Ale opravdu nemůžeme? Bohužel z čistě pragmatického hlediska můžeme, ale pak už opravdu tento stát ztratí jakýkoli morální kredit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama