Ari Folman - Valčík s Bašírem (film)

13. března 2009 v 12:49 | kunik |  - Recenze a anotace
Valčík s Bašírem se proslavil hlavně díky nominaci na Oscara a úspěchům na různých festivalech. Tento animovaný válečný dokument (jak zní "žánrové zařazení" toho snímku) si získal velkou přízeň filmových diváků i mnoha kritiků. Možná i proto je příznačné, že jej zatím uvedlo jen jediné ostravské kino - Minikino kavárna a to jen jedinkrát (zatímco filmové slátaniny Líbáš jako bůh jsou všechna ostravská kina plná).
V souvislosti s Ari Folmanem je v českých médiích často zmiňována jeho volná filmová adaptace knihy Pavla Kohouta Nápady svaté Kláry. Tento film je ovšem z úplně jiného soudku. Valčík s Bašírem je předně částečně autobiografickým filmem, kterým se Folman snaží ukázat jaké trauma může být prožitá válka. A že je to trauma stále živé ukazují i reakce ve světe, které na jednu stranu obviňují Valčík s Bašírem z proizraelské propagandy a z jiných stran zase zaznívají hlasy, že je to snímek plný poraženecké nálady, která jen podporuje islámské fundamentalisty. Není se ovšem čemu divit, Izraelsko-Libanonský konflikt rozhodně není něco, čím by se chtěl někdo chlubit.

Název filmu je odvozen od jména Libanonského prezidenta z tohoto období, Bašíra Džamáíla. Snímek pak popisuje, jak se bývalý voják z této války snaží rozpomenout si na to, jak vlastně tato válka probíhala a co v ní dělal. Navštěvuje tedy postupně všechny své přátele a známé a postupně se mu vybavuje hrůzný obraz masakru v uprchlických táborech Sabra a Šatíla.

Film vás ohromí hned několika způsoby. Zaprvé je to skvělá grafika, za druhé výborné a někdy až neskutečně trefné hudební doprovody a za třetí vás dostane tím nejdůležitějším, svou výpovědí. Celý snímek působí velice emocionálně a asi nemůže nechat nikoho v sále chladným. Postupné odkrývání nepříjemných pravd a vzpomínek graduje až v naturalistický závěr celého dokumentu. A co je na celém filmu nejdrsnější, u každé i sebe neskutečnější a rozumu odporující scény si můžete říct: "Proboha, vždyť ono se to doopravdy stalo."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama