Bílé Divadlo - Občerstvení (Refrigerium)

30. března 2009 v 20:59 | kunik |  - Recenze a anotace
Bílé divadlo je volné seskupení amatérských herců a umělců zabývajících se divadelními a jevištními experimenty. Jejich tvorba je ovlivněna tvorbou mnoha významných spisovatelů (např. první hra, kterou uvedli, byla podle knihy Bohumila Hrabala Na hrázi věčnosti) i jiných umělců, ale jejich představení jsou vždy originální a rozhodně nezvykle ztvárněná. Jednou z jejich nejznámějších her je pak Ty, který rád lyžuješ, která ve své době vzbudila docela velký ohlas ale i poprask, protože v této inscenaci vystupovali herci nazí.


Já jsem byl na inscenaci Občerstevní - Refrigerium. Tato hra vás hned ze startu vtáhne do děje a to doslovně. Uprostřed sálu je totiž vybudovaná kovová konstrukce ve tvaru kužele, v jejíž spodní části se nachází bar. Herci převlečení za číšníky a servírky pak postupně usazují hosty k jednotlivým stolům a nabízejí jim rozličné nápoje (Kofola s rumem, Kofola, Hořká, víno, voda) a po objednávce vás bez problémů obslouží. Toto určité barové veselí doprovázené občasnými zvoláními z řad herců ve stylu: "Pijme! Dnes se pijde dobře!" a hudbou (z počátku mainstreamovou) postupně přechází do samotné hry a hudba se mění na stále klasičtější až najednou hra vypukne a k ní začnou hrát díla skladatelů z 20. století (tedy dosti experimentální hudba).

Hra Občerstvení-Refrigerium je inspirovaná tvorbou Danteho Alighieri, Jacquesa le Goffa a Francoise Rabelaise. Určitým ústředním motivem hry je Očistec a snaha duší dostat se do nebe. Tomu také odpovídá podtitul nebo určité motto hry: "Divadlo jako OČISTEC UDÁLOSTÍ Mezi NEBEM - Peklem a Zemí". Hrou pak provází biblická postava Joba. V Občerstvení postupně zaznívají závažné filozofické otázky na téma života a smrti, viny, odpovědnosti, ale hra se na ně nesnaží hledat odpovědi. V průběhu hry procházejí herci (a diváci s nimi) jednotlivými kruhy Očistce. Job např. vyhlásí: "Pátý kruh Očistce je určen těm, jenž úplatky dávají a těm, kteří úplatky berou." a herci začínají pobíhat v kruhu a postupně do tohoto běhu zapojují i diváky, aby se s nimi taktéž v daném kruhu Očistce "očistili".

Stejně postupně jako hra začíná, hra také končí. Po vyvrcholení inscenace a vstupu několika duší do nebe se rozbíhá pro zůstavší další kolo Občerstvení, bar je opět otevřen, je rozdávána pečená husa a zůstat se dá vlastně téměř tak dlouho, dokud není vše snězeno a vypito. Během toho je také možné (a podle mě do jisté míry žádoucí) debatovat dále s herci o uběhlém zážitku, prožitku a všeobecně o kultuře (ale jak jsme byli upozorněni: "Hlavně se neptejte o čem to bylo!").

Tato inscenace Bílého divadla mě osobně nadchla. Osobitý přístup k divadlu jako k přímé komunikaci s divákem (pomocí jeho zapojování do děje) mi přišla jako neuvěřitelně zajímavá a životaschopná, protože divák vlastně přestává být divákem, ale stává se činitelem děje. Pro literárně vzdělané se ve hře nachází spousta zajímavých odkazů na díla klasiků, všeobecně jak pak hra zajímavá svou prací s prostorem (rozhodně za bližší prozkoumání stojí kovová konstrukce, která vlastně tvoří jeviště) a zvukem (např. sborové recitování herců vytvářející atmosféru mýtické téměř sektářské seance). Pro ty prozaičtěji založené je pak hra Občerstvení zajímavá minimálně tím, že na této hře není faux pas popíjet nebo přímo opíjet se, naopak je to správné a očekávané. Tento divadelní experiment je prostě něco, co by si člověk naklonění moderním přístupům k umění neměl nechat ujít.

(K inscenaci se vztahuje také poezie členů Bílého Divadla: http://biledivadlo.cz/refrig/Refrig_progr.pdf , http://biledivadlo.cz/refrig/machek/machek.pdf )
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama