Pro koho je Knižní svět?

9. března 2009 v 7:46 | kunik |  - Osobní poznatky a žvásty
Když má člověk štěstí a probere se v neděli (poté co se nepochybně do brzkých ranních hodin věnoval hodnotné četbě a filozofickým úvahám) v ještě nějakou rozumnou dopolední dobu, má šanci na to, že stihne na ČT2 blok kulturních pořadů. Jedním z nich je i Knižní svět.


Knižní svět se (velmi překvapivě) zabývá knihami a to převážně tím novým, co se objevilo na trhu a také tím, co se hodně prodává (zveřejňuje žebříčky nejprodávanějších knih). Jde tedy na televizních kanálech o celkem výlučný a ojedinělý zdroj informací o literatuře. To je ovšem asi to první a zároveň taky poslední, co se na něm dá pochválit.

Pro neznalé myslím bohatě stačí shlédnutí jednoho dílu. Vše začíná již grafickým ztvárněním, které se nachází někde na pomezí dadaismu a kýče v podobě tradičních ilustrací do učebnic. Diváka pak ubíjí (ne)koncepce pořadu, kdy se po pár statistikách na vás vyvalí nějaký autor, překladatel či nakladatel (o kterém vám v rychlém sledu sdělí pár základních informací), aby vám poté i on sdělil nějaká obecná moudra o sobě a literatuře, načež je rychle vystřídán jinou statistikou a po ní zase někým úplně jiným, aniž byste se opravdu něco zajímavého dozvěděli, protože na to není čas.

To ovšem zdaleka není všechno. Co člověka opravdu vyvede z míry jsou komentáře, které provázejí celý pořad. Snaha o "knižní" vyjadřování podávané ve stylu recitace k MDŽ a doprovázené neustálými pokusy o "intelektuální" vtipy a slovní hříčky začíná být nechutná již po pár prvních větách. Všechny ty komentáře působí neskutečně kýčovitě a otravně a i sebelepší kniha je jimi podána tak nezajímavě a nudně, že by snad nikoho nenapadlo si ji koupit. Člověk je pak rád i za ty kusé informace, které mu občas sdělí vystupující osobnosti v prostřizích mezi komentáři. Je to takový oddechový čas, aby člověk načerpal síly na další dávku toho "laskavého českého humoru".

Již několikrát jsem uvažoval nad tím, pro koho je vlastně tento pořad určen. Pro každého i lehce sečtělejšího člověka s drobnou dávkou vkusu začne být pořad po chvilce neskutečně otravný. Lidé, kterým by snad mohl přijít pořad zábavný, zase povětšinou nejsou čtenáři uváděných knih. Možná chtějí tvůrci tohoto pořadu dostát principu, že na čt2 nejsou pořady pro většinového diváka. No na druhou stranu, mohly by být alespoň pro někoho.

Těm, kteří chtějí informace o literatuře a nechtějí zápasit s úporným nutkáním zabít tvůrce Knižního světa, zbývá snad jen vypnout zvuk a sledovat statistiky bez komentářů a nebo zůstat někdy déle vzhůru a podívat se na pořad Třistatřicettři, který i přes svoje občasné pokusy o humor, přece jen zůstává určitou zárukou kvality. Dalším řešením je vykašlat se na televizi a začít sledovat současnou literaturu přes internet (např. server iliteratura.cz).

To ovšem nic nemění na tom, že by si literatura zasloužila v televizi nějaký rozumný pořad, který by mohl někoho i zajímat a bavit. Na to, jak je Česká televize velká a kolik ročně spolyká peněz, by to nemusel být tak těžký úkol. Kdyby byla vůle...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama