Duben 2009

Když je člověku smutno z vlastní země

24. dubna 2009 v 14:04 | kunik |  - Články, úvahy, eseje
České předsednictví prakticky skončilo, taková je bohužel realita. Nikdo se už moc nechce bavit s vládou v demisi a úřednická vláda, která se chystá, už teprve nikoho nezajímá. I David Černý symbolicky sundá svou Entropu s nástupem nové úřednické vlády. A člověk by už radši nečetl zprávy, aby se náhodou nedozvěděl, že bude ještě hůř.


Spike Jonze - V kůži Johna Malkoviche (Film)

19. dubna 2009 v 23:36 | kunik |  - Recenze a anotace

Tento film, jehož originální název "Being John Malkovich" je poněkud výstižnější než jeho česká varianta, je lehce fantaskní studií jednoho z nejběžnějších lidských snů - zkusit být na chvíli někým jiným. V kůži Johna Malkoviche byl scénáristický debut Charlieho Kaufmanna, který ho díky obrovským úspěchům na filmových festivalech a soutěžích, ale i díky velmi kladným recenzím, katapultoval na jednoho z nejžádanějších amerických scénáristů.
Jsme vážně takoví ateisté?

14. dubna 2009 v 20:03 | kunik |  - Starší nebo ne pro blog tvořené věci
V našem státě není mnoho lidí, kteří by se otevřeně hlásili k nějaké církvi, což nám přináší nálepku ateistického národa. Kořeny tohoto proklamovaného ateismu jsou historické. Nehlásit se k žádné církvi a nebo nebýt jejím aktivním členem je v českých zemích určitou módou již několik desetiletí. Je to ale opravdu nevíra v boha nebo nějaká božstva, co nám tuto nálepku přináší?

(Maso)Půst aneb 30 dnů bez masa

9. dubna 2009 v 8:50 | kunik |  - Osobní poznatky a žvásty
V březnu tohoto roku jsem se začal zamýšlet nad myšlenkou, jaké je to asi být vegetariánem z přesvědčení, jestli je to těžké a nebo jestli je v bezmasé stravě dostatek ekvivalentů pro normální stravování. A protože to bylo přibližně měsíc před Velikonocemi, tedy v období, kdy se tradičně v historii držel půst, řekl jsem si, tak proč to taky nezkusit. Vytyčil jsem si tedy cíl, 30 dnů +/- do Velikonoc bez masa. Skončil jsem v den, kdy mi začaly velikonoční prázdniny, tedy přesně po 30 dnech. Po celou dobu jsem si vedl takový malý deník, ve kterém jsem se snažil reflektovat peripetie i zajímavosti spojené s nejezením masa, doplněné o občasné poznámky z oblasti kultury a politiky:


Jeden víkend

5. dubna 2009 v 22:45 | kunik |  - Články, úvahy, eseje
Skončil nám jeden víkend a svět je stále stejný, přesto pro dva národy bývalého Československa to byl neobyčejný víkend, kdy mohli prožít svůj sen. Prezident Obama, který byl v ČR na státní návštěvě, také mluvil při svém projevu o snech, o tom, že v době když se on narodil, nikdo by si nevsadil na to, že by někdo jako on mohl být prezidentem, že by americký prezident mohl mluvit k davu někde v bývalém Východním bloku, že by nějaký malý stát jako ČR mohl vést tak velké seskupení jako EU, to vše se ale stalo. I na Slovensku se dělo nevídané. Na úřad kandidovala žena. Žena, která i v katolickém Slovensku žije nesezdána s přítelem, který je ke všemu upoután na invalidní vozík, ale předně politička, která se rozhodla vést svou kampaň nekonfliktně a pozitivně. Předsudky šly stranou, důležitý je obsah ne forma, dalo by se říct.


Slovanské objevy

1. dubna 2009 v 22:41 | kunik |  - Osobní poznatky a žvásty
Díky projektu příhraniční spolupráce jsem navštívil Krakov. Ten zájezd byl zaměřen na poznávání historie a kultury židů v Krakově (a v Polsku vůbec), ale díky účasti českých i polských studentů, měl tento výlet zajímavý přesah.