Jeden víkend

5. dubna 2009 v 22:45 | kunik |  - Články, úvahy, eseje
Skončil nám jeden víkend a svět je stále stejný, přesto pro dva národy bývalého Československa to byl neobyčejný víkend, kdy mohli prožít svůj sen. Prezident Obama, který byl v ČR na státní návštěvě, také mluvil při svém projevu o snech, o tom, že v době když se on narodil, nikdo by si nevsadil na to, že by někdo jako on mohl být prezidentem, že by americký prezident mohl mluvit k davu někde v bývalém Východním bloku, že by nějaký malý stát jako ČR mohl vést tak velké seskupení jako EU, to vše se ale stalo. I na Slovensku se dělo nevídané. Na úřad kandidovala žena. Žena, která i v katolickém Slovensku žije nesezdána s přítelem, který je ke všemu upoután na invalidní vozík, ale předně politička, která se rozhodla vést svou kampaň nekonfliktně a pozitivně. Předsudky šly stranou, důležitý je obsah ne forma, dalo by se říct.


Tenhle víkend skončil a vše se vrací zpátky. Na Slovensku zůstalo vše při starém, prezidentem je opět Ivan Gašparovič, Iveta Radičová bodovala hlavně na jihu Slovenska (kde v některých obvodech získala až 95% hlasů), střed a sever Slovenska zůstal věrný současné politice Slovenska. Ani u nás se nic zásadně nemění, vládní krize zůstává, ekonomická směle pokračuje. Svět má své zbraně i problémy dál.

Víkend je za námi a my už na něj můžeme jen vzpomínat. Vzpomínat na něj jako na chvíli, kdy svoboda liberalismus ukázaly, že mají také svou sílu. Už se nám asi jen tak nepoštěstí, že bychom někdy jako stát byli ve středu světového dění, že by u nás prezident USA pronášel nějaký zásadní projev, že by se dalších 26 států vzdalo části své suverenity v náš prospěch, i proto bychom měli být za tuto ojedinělou možnost vděční. Sny se rozplynuly a realita je zase zpátky, ale jsou tu jiné nové sny, které můžeme dál zkoušet snít. Barack Obama nastínil svou vizi světa bez jaderných zbraní, prohlásil, že už nikdy nenechá padnout svého spojence, podobně jako se to stalo nám v letech 1938 a 1948, že je třeba svět spojovat ne rozdělovat. Jistě jsou to do jisté míry fráze, ale jak prezident USA také řekl: "Nejsem naivní, vím, že to je cíl, na jehož dosažení nebude stačit můj život, a je potřeba trpělivost. Musíme ale opět ignorovat hlasy, co říkají, že svět se změnit nemůže..." Tak tedy uvidíme, třeba to nebyl jen jeden víkend ale chvíle, kterou začala jedna nová éra.

(PS. Během psaní článku byla alespoň částečně vládní krize vyřešena a byla vyhlášena dohoda mezi koalicí a opozicí o úřednické vládě)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kobby Kobby | E-mail | Web | 6. prosince 2011 v 20:09 | Reagovat

Tady je to velmi zajímavé

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama