Když je člověku smutno z vlastní země

24. dubna 2009 v 14:04 | kunik |  - Články, úvahy, eseje
České předsednictví prakticky skončilo, taková je bohužel realita. Nikdo se už moc nechce bavit s vládou v demisi a úřednická vláda, která se chystá, už teprve nikoho nezajímá. I David Černý symbolicky sundá svou Entropu s nástupem nové úřednické vlády. A člověk by už radši nečetl zprávy, aby se náhodou nedozvěděl, že bude ještě hůř.


Prezident Václav Havel je stále morální ikonou, jak dokázal i prezident Obama při své návštěvě, kdy si na Havla jako na jediného českého politika vyčlenil čas a setkal se s ním jen mezi čtyřma očima (takové štěstí neměl ani premiér ani současný prezident). To, že i on došel k názoru, že je nutné podpořit ODS, která byla vždy spíše jeho ideovým odpůrcem jasně ukazuje, že situace není zrovna klidná. A reakce ze strany ODS to více než jasně dokázala. Projevit takovou politickou hloupost a veřejně se hádat o tom, zda-li je nepřímá podpora Havla plus či mínus pro tuto stranu, je téměř sebevražedný krok. ODS totiž není v situaci, kdy by si mohla vybírat čí podpora se jí hodí.

Pokud si toho náhodou někdo nevšiml, naše politická scéna se poněkud rozpadá (cynicky můžeme říct zjednodušuje). Jasný Paroubkův styl "neonormalizmu", tedy populismus promíchaný s ekonomicky nesmyslnými socialistickými kroky a omezováním tisku, ho už natolik sblížil s komunisty, že je těžké představit si s kým jiným by tak po volbách chtěl vládnout. Starý vtip, že KDU-ČSL je jen účelové spojení dvou stran: Kalouskovy demokratické unie a Čunkovy strany lidové, začíná nabírat reálné obrysy a jak říká jejich vlastní heslo: "Lidovec lidovci bratrem.", máme tu bratrovražedný boj přímo ukázkový. Strana zelených popravená vlastní místopředsedkyní Kateřinou Jaqoues, která evidentně nečetla ani program vlastní strany, když netuší, co je biomasa, se řítí k propadlišti dějin rychleji než tak nenáviděný atom uranu při štěpné reakci. Euroskeptiků se nám tu najednou vyrojilo tolik, že ty jejich strany se dřív než dosáhnou na nějaké voličské hlasy stihnou povraždit mezi sebou.

Co nám z toho mixu tedy zbývá? Na jedné straně stará dobrá Národní fronta: KSČ(M), ČSS(D) a ČSL a na druhé ODS s případnou podporou nějaké menší konzervativní strany, pracovně ji nazvěme třeba KDU (ale pro ty, co znají dějiny Polistopadového vývoje by se dala připodobnit spíš ke KDS - tedy křesťansko demokratické straně, malé konzervativní straně, která byla s ODS ve volebních koalicích a později se stala její součástí). Ještě si stále někdo myslí, že si může ODS vybírat? Ne nemůže, to, co bylo totiž vždy více méně jasné, že ODS zaštiťuje názory od pravého středu až po konzervativní pravici se stává nyní realitou. Kdyby aspoň prezident Klaus udržel politickou konzistenci, dalo by se snad i oprášit staré volební heslo: "Doleva nebo s Klausem.", ale bohužel pan prezident ve své žabomyší válce drží ochranou ruku nad úplně jiným politickým proudem - "proti všem" tzn. proti EU, proti Topolánkovi, proti zeleným, proti komunistům, proti médiím, proti přistěhovalcům, proti oteplování, proti regulaci, proti pravdoláskařům, proti ...

České předsednictví končí, končí i hospodářský růst, vláda a nejspíš i několik malých stran. No, to jsou krátkodobě snesitelné ztráty, jen aby nám s tím vším nekončily ještě mnohem důležitější věci.

(I když K. Kryl ve své písni Pasážová revolta zpívá dosti prorocká slova: "Už nejsme, nejsme to, co kdysi, už známe ohnout záda, umíme dělat kompromisy a zradit kamaráda a vděčni dnešní realitě, líbáme cizí ruce a jednou zajdem na úbytě z tý smutný revoluce. I v naší generaci už máme pamětníky a vlastní emigraci a vlastní mučedníky.")
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 vencca vencca | Web | 24. dubna 2009 v 14:24 | Reagovat

Jak, proti oteplování...? Oteplování přeci NEEXISTUJE!!! :o)

Mám takový skromný návrh, jak situaci řešit. Zvolte mě absolutistickým monarchou a já to tu vyčistím :o))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama