Spike Jonze - V kůži Johna Malkoviche (Film)

19. dubna 2009 v 23:36 | kunik |  - Recenze a anotace

Tento film, jehož originální název "Being John Malkovich" je poněkud výstižnější než jeho česká varianta, je lehce fantaskní studií jednoho z nejběžnějších lidských snů - zkusit být na chvíli někým jiným. V kůži Johna Malkoviche byl scénáristický debut Charlieho Kaufmanna, který ho díky obrovským úspěchům na filmových festivalech a soutěžích, ale i díky velmi kladným recenzím, katapultoval na jednoho z nejžádanějších amerických scénáristů.





Zásadní na tomto snímku je výborná kombinace chytrého scénáře, dobré kamery a skvělých hereckých výkonů. Jak už název napovídá, důležitý pro tento film je John Malkovich, který v něm hraje sám sebe. Dalšími postavami je loutkář Craig a jeho žena Lotte. Tento loutkář není moc úspěšný, hraje svá představení na ulici, ale není schopen se tím pořádně uživit, a tak přijme místo v jedné turistické kanceláři. Tam se seznámí s velmi přitažlivou asistentkou Maxine, která o něj zpočátku nemá zájem, to se ovšem změní ve chvíli, kdy společně zjistí způsob, jak se dostat do hlavy Johna Malkoviche a stát se na chvíli jím samotným. V tu chvíli se roztáčí kolotoč čím dál bláznivějších situací a scén, kdy se z těla Johna Malkoviche stává schránka, do které se postupně převtělují lidé, aby si na chvíli zkusili být "v kůži Johna Malkoviche".

Celý film je tak trochu ovlivněn absurdním dramatem a surrealismem, což z něj dělá v kontextu běžné americké produkce velmi výjimečný snímek. Je to film trochu náročnější na sledování, člověk se musí trochu soustředit, aby se neztratil, ale pokud člověk neztratí nit, projde podle ní bláznivým příběhem o lidských přáních a touhách, které si lidé tak rádi promítají do celebrit.

V kůži Johna Malkoviche je film, který pod povrchem tvářícím se jako lehce ujetá komedie, skrývá spoustu zajímavých otázek a poznámek směřujících k naší současné společnosti a jejímu způsobu fungování. Pokud se tedy nebojíte lehce experimentálních snímků a máte rádi poněkud složitější humor, tak se vám tento film bude nepochybně líbit.

PS: Charlie Kaufmann si i přes velký úspěch svého prvního filmu uchoval svůj styl a napsal v podobném duchu scénáře ještě k několika snímkům (např. Milujte svého zabijáka). Plně svou invenci ale projevil až v nedávno natočeném snímku Synekdocha New York, který si i sám zrežíroval. Synekdocha New York je pak určitým surrealistickým filmovým labyrintem, kdy v něm režisér s diváky hraje takovou hru, která by se dala nazvat: "Zkus se neztratit".

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama