Květen 2009

Wendy Guerra - Všichni odcházejí (literatura)

25. května 2009 v 23:18 | kunik |  - Recenze a anotace
Wendy Guerra je jednou z představitelek mladé generace kubánské literatury. Jak už to tak bývá v autoritativních režimech, je její kniha (a často i autorka sama) na Kubě ignorována, zatímco v jiných částech světa je horečně překládána. A je proč. Román Všichni odcházejí není žádnou jednostrannou kritikou Castrova režimu, ale procítěným svědectvím o životě v zemi, která je vlastně domácím vězením.

Co s extremismem, který sílí?

21. května 2009 v 20:33 | kunik |  - Články, úvahy, eseje
V období politické a hospodářské nestability vzniká nebezpečí, že extrémistické názory získají větší množství příznivců. Tuto šanci čeští extrémisté správně odhadli, a tak zahodili jakoukoli přetvářku a konečně jednou naplno řekli to, co si myslí. "Víš, jakou nejstrašnější větu ti může říct cikán? Dobrý ráno, sousede!"
zní z jednoho z předvolebních audioklipů národní strany. "...Já budu ten, kdo na krk jim šlápne!...Mám snahu dobýt svět a vypěstovat květ. ..." jsou pro změnu části hymny Dělnické strany. Vrcholem všeho pak je nápis v televizním klipu Národní strany, který hlásá: "Konečné řešení cikánské otázky"


Hudební doprovody pro volební podvody

18. května 2009 v 15:06 | kunik |  - Články, úvahy, eseje
To, co bylo ještě před rokem kritizovaným úletem se stává normou. Volby už nejsou o nějakém názoru na danou oblast, nedej bože o nějakém programu, nejdůležitější je vyvolat emoce. A tak do voleb do europarlamentu, který řeší celoevropské normy a které jsou většinou dosti obecné a s reálnou politikou mnoho nesouvisejí, se mobilizuje na jedné straně heslem: "Zabraňte návratu vlády ODS" na druhé straně přichází heslo: "Řešení místo strašení." Pominu-li své osobní preference, nemohu si nějak vzpomenout, že by Jiří Paroubek voliče někdy strašil (jeho program je pravda dost děsivý sám o sobě, nemluvě o příklonu ke komunistům), ale je to právě on, kdo vede politiku ve stylu růžových brýlí a všude se snaží vzbudit iluzi "jistot a prosperity", takže i tento slogan naprosto postrádá logiku.


Radek Malý - Malá tma (literatura)

14. května 2009 v 16:02 | kunik |  - Recenze a anotace
Radek Malý je jedním z představitelů nastupující generace básníků verbujících se z tzv. husákových dětí. Tento Olomoucký rodák je nejen autorem básní, ale také spoluautorem několika učebnic češtiny, teoretických prací, překladatelem z němčiny a také vyučujícím na Palackého univerzitě.