Co s extremismem, který sílí?

21. května 2009 v 20:33 | kunik |  - Články, úvahy, eseje
V období politické a hospodářské nestability vzniká nebezpečí, že extrémistické názory získají větší množství příznivců. Tuto šanci čeští extrémisté správně odhadli, a tak zahodili jakoukoli přetvářku a konečně jednou naplno řekli to, co si myslí. "Víš, jakou nejstrašnější větu ti může říct cikán? Dobrý ráno, sousede!"
zní z jednoho z předvolebních audioklipů národní strany. "...Já budu ten, kdo na krk jim šlápne!...Mám snahu dobýt svět a vypěstovat květ. ..." jsou pro změnu části hymny Dělnické strany. Vrcholem všeho pak je nápis v televizním klipu Národní strany, který hlásá: "Konečné řešení cikánské otázky"


Naprosto neskrývaná xenofobie a populismus z obou těchto stran jen číší. Je tedy otázkou, co s nimi dál. Ve chvíli, kdy se přestaly tyto strany schovávat za zdání demokratičnosti, měly by být okamžitě zakázány. Problém je v tom, že po jednom neúspěšném pokusu bude zrušení min. Dělnické strany velmi obtížné. Ale to je problém čistě formální. Větší neznámou je, jestli je vůbec v naší společnosti vůle tyto strany zrušit. Dělnická strana tvrdí, že jen říká nahlas to, co se jiní říct bojí. A to je do jisté míry pravda. Spousta lidí říká stejné rasistické a xenofobní fráze, ale pouze v skrytu, v kruhu přátel, v hospodě atd, ale na veřejnosti je to stále faux pas. Pokud se tedy společnost jako celek proti tomuto radikálnímu výstupu těchto stran nepostaví, může se stát, že se veřejně proklamované xenofobní postoje stanou běžnými.

Extremistické názory mají jednu úžasnou vlastnost, umožňují člověku všechny své problémy svést na "ty druhé". Proto se několikrát v dějinách stalo, že si tyto myšlenky získaly velké množství příznivců. To, že se pak ve jménu těchto názorů dají dělat všelijaká zvěrstva, často nejvíc překvapilo právě samotné příznivce. Velmi nerad bych se za pár let dočkal výpovědí bývalých členů dělnické nebo národní strany, kteří by plakali do kamery a říkali něco o tom, že oni netušili, že pod pojmem "Konečné řešení cikánské otázky" se skrývá zabíjení lidí. A tady bychom neměli ani v nejmenším pochybovat, že je to tak myšleno. Ti, kteří hodili zápalnou láhev do domu romské rodiny ve Vítkově, tak nejspíš také činili v přesvědčení, že tím "chrání náš národ".

To, co by tedy demokraticky smýšlející část naší společnosti měla udělat, je hodit jednou předsudky za hlavu a konečně nahlas říct, že všechny extremistické názory a organizace patří na okraj zájmu a na okraj společnosti. Kdo totiž nechce dodržovat demokratické principy našeho státu, nemá mít právo na volný přístup k médiím, nemá mít možnost účastnit se svobodné soutěže politických stran a nemá mít právo sdružovat se. Jediné místo, kde by se totiž měli tito lidé sdružovat jsou věznice. Pokud tohle nezazní a nebudeme demokracii účinně bránit, budeme asi nuceni si po takové historické chybě historii zopakovat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama