Radek Malý - Malá tma (literatura)

14. května 2009 v 16:02 | kunik |  - Recenze a anotace
Radek Malý je jedním z představitelů nastupující generace básníků verbujících se z tzv. husákových dětí. Tento Olomoucký rodák je nejen autorem básní, ale také spoluautorem několika učebnic češtiny, teoretických prací, překladatelem z němčiny a také vyučujícím na Palackého univerzitě.Malá tma je jeho čtvrtou sbírkou. Přebal se tváří tak trochu jako starý sešit ze základní školy, obsah ale rozhodně moc školní nebo snad dětský není. Radek Malý se nebojí pracovat s rýmem (což je, mám někdy ten pocit, u současných básníků celkem vzácnost), hledá ho v normálních životních situacích, netvoří žádné vyumělkované formulace ale umně poskládaná slova běžného dne. Většina básní má rychlý spád, přesný rytmus, často v nich je velký kus ironie a sarkasmu.

V básních se projevuje i další autorova profese a to překladatelství. Hned v několika básních se nachází německé slova či fráze, jedna báseň je pak celá udělána formou makarónské básně (forma oblíbená hlavně ve středověku), tedy kombinace dvou jazyků dohromady. Ve sbírce samozřejmě nechybí nejoblíbenější věčné téma umělců - alkohol. Autor nás také zavede v několika básních na cestu do různých míst Evropy: Kodaň, Drážďany, Těšínsko atd., jindy zase autor zůstává doma a rýpne si do našich národních specifik. Další polohou básní je pak určitý lehce depresivní styl lyrických básní s častými odkazy na náboženství, ale i do nich občas prosákne dávka ironie.

Od této sbírky se těžko vstává. Její styl je velmi zábavný a čtivý, formulace rozhodně nejsou jednoduché, ale zase ne tak "avantgardní", aby je chápal jen autor, rýmy nejsou běžné klišé, prostě příjemná kombinace. Pokud tedy chcete zkusit něco z nové české poezie, Malá tma je dobrá volba.


ukázka:

ČESKO PRÝ HLEDÁ SUPERSTAR.
To už tu, tuším, bylo
Melichar, Kašpar, Baltazar...
Zdařilo-li se dílo?

Tak Česko hledá Superstar
Nedám se najít lehce
Ne že bych nechtěl korun pár
jen zpívat se mi nechce

Hmm Česko hledá Superstar
Herr Gott se chytá za nos
Budu se modlit... Lovu zdar
a velkou sledovanost!


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama