I taková bývají léta v Česku...

30. června 2009 v 7:35 | kunik |  - Články, úvahy, eseje
V rámci přibližování se západu zamířili jsme tak trochu na jih. Místo vyspělé ekonomické elity tu máme mafiány jak na Sicílii, i v parlamentu to vypadá čím dál víc jako v italské domácnosti, no a takový David Rath se ve Středočeském kraji chová jako nějaký místní vládce někde v Mali...


Ano, věty o tom, že jsme jako nějaká banánová republika, nejsou zas tak od věci. Až nám zavřou všechny automobilky budem na tom průmyslově dost podobně, s korupcí jsme na tom stejně už docela dlouho. Jediné, co zbývalo, je snad jen to počasí. Ale moudrá příroda na nic nečekala a jako správnému "rovníkovému" státu nám nadělila solidní dávku monzunových dešťů.

Ještě že ta pospolitost národa je nezničitelná, v dobách zlých jsou k sobě všichni zase tak ohleduplní a milí. Paroubek se spokojeně objímá s bývalými vrahy sociálních demokratů, komunisty. Klaus si jako odpůrce všech vzletných myšlenek a "pravdo-láskařských" idejí hřeje na prsou náboženského fanatika Hájka (Nebyl Ježíš náhodou taky tak trochu "pravdo-láskař"?). V českých srdcích se našel i kousek místa pro zesnulého Micheala, spontánní tryzna na Staroměstském náměstí byla rozhodně hodna "krále popu" (Škoda jen, že jsem si nějak nevšiml ani třeba poloviční smuteční akce za oběti povodní...že by snad na ně v českých srdcích místo nevybylo?)

Jsem rád, že se aspoň mohu spolehnout na naši vyspělou infrastrukturu. Člověk se totiž může spolehnout na to, že nic nefunguje.
A tak pokud nejste naivka a vyrazíte na nádraží o dvě hodiny dříve a rychle odchytnete nějaký vlak jedoucí vaším směrem, třeba i dorazíte včas. Ovšem počítejte s tím, že moudré České dráhy neplýtvají. Jedou-li jim dva vlaky stejným směrem a jsou v zásadě poloprázdné ( poloprázdné = žádný cestující nestojí a občas je na sedačce i jedno či dvě volná místa), ten dřívější zastaví a nechají ho počkat než dorazí vlak za ním jedoucí. Z toho, jenž vyjel později, všechny vyženou a naženou je do druhého vlaku, čímž ze dvou "poloprázdných" vlaků udělají jeden s plně využitou kapacitou (plně využitá kapacita = lidé stojí namačkáni v uličce, na toaletách, v prostoru mezi vagóny). Ano i tak se u nás šetří v období ekonomické krize.


Samozřejmě nepočítejte s tím, že vystačíte jen s jedním dopravním prostředkem. Krásy českých zemích je třeba pozorovat z různých úhlů. Ale nehledejme jen negativa. Už padají i některé upjaté formalismy. No řekněte, jak často se svezete tzv. na stojáka v Pendolinu?

Ale žádný strach. Ještě pořád je v české kotlině dobře, dokud máme pivo a nezamrzl nám úsměv na rtech.

(foto by Honza Legerský, fotomontáže by aTeo)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lucka Lucka | Web | 27. srpna 2009 v 16:39 | Reagovat

Ještě jsi zapomněl na kuriozitu zvanou výluky. Ale to by byl dost dlouhý článek...:-)))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama