Protest s „vajíčkovou ideou“

4. června 2009 v 22:49 | kunik |  - Články, úvahy, eseje
Dnes se v Ostravě konal poslední předvolební mítink ČSSD před volbami do europarlamentu. Zřejmě už každý čekal, že i na něj (jako na všechny předchozí) dorazí odpůrci Jiřího Paroubka (popř. celé ČSSD). Byl jsem mezi nimi.


Na Prokešově náměstí se scházeli lidé postupně už od čtyř hodin odpoledne. V pět, když politická část mítinku začínala, už bylo Prokešovo náměstí plné. Zatímco během první hodiny to nevypadalo nijak zvláštně, vše se zdálo být oranžové a rozjařené, atmosféra se změnila během vteřiny, když vyšel na pódium Jiří Paroubek. Ozvaly se píšťalky, objevily se transparenty. V davu příznivců ČSSD to zahučelo a pak začali být agresivní. Politickým odpůrcům nadávali, vyhrožovali, některé inzultovali (mě málem jeden stoupenec ČSSD vybil zuby, když se mi pokusil vyrazit z úst píšťalku).

Navzdory vyostřené situaci se alespoň protestující zachovali solidně, nechali Jiřího Paroubka pronést projev a jen u zjevných demagogií jej přerušili (např. když začal volat do davu, že oni nikdy nedopustí placení školného, začali příznivci soc. dem. tleskat, odpůrci pískat - kouzelné bylo to, že tleskali důchodci, kterých se školství dávno netýká, zatímco studenti vyjadřovali svůj odpor). U ostatních projevů nebyla situace už tak ostrá, u projevu primátora Ostravy Petra Kajnara dokonce nikdo žádný druh odporu nevyjádřil. I to je více než symbolické. Přesto z pódia zazněla spousta polopravd a populistických hesel. Nešetřilo se sliby, které ovšem neměly nic společného s Evropským parlamentem, do kterého se volí. Největší část projevů ovšem zabralo jen pouhé spílání ODS, na kterou byla svalována vina za vše možné i nemožné v tomto státě.

V davu mimo jiné pobíhali dívky s oranžovými tričky s nápisem ČSSD is sexy. Škoda jen, že ne všechny to dělali z přesvědčení, byli i také, které se nám přiznaly, že to dělají pro peníze. Přiznání bylo více. V osobním hovoru někteří představitelé ČSSD potvrdili, že nesouhlasí s konfrontačním kurzem politiky strany, dokonce došlo i na kritiky některých stranických kolegů. Vše tedy byla jen tradiční hra pro voliče. I proto byl podle mě tento protest odpůrců politiky J. Paroubka jeden z nejúspěšnějších. Odpůrci totiž získali značnou morální převahu tím, že se nenechali zatáhnout do konfliktů, jasně vyjádřili svůj názor a tím se prakticky vrátily k prvotní ideji všech těch "vajíčkových" protestů. Tedy že pískot patří demagogům a lhářům, protože už ve školce se učí, že lhát se nemá.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama