Tragičnost architektury v Ostravě

28. července 2009 v 21:46 | kunik |  - Články, úvahy, eseje
"Pámbů rozdal jiným městům všecku krásu..."

Tato slova z písně Ostravo od Jaromíra Nohavici se zdají být ve světle událostí z poslední doby vcelku prorockými. Vyšumělá, ošumtělá, ale rozhodně ne šumná, taková je (a nejspíš ještě dlouho bude) Ostrava - město, které se snad nikdy nezbaví nálepky PROVINČNÍ.


"vyšumělá"
Když se vydáte od kostela sv. Václava směrem k Elektře a tam nasednete na tramvaj a jedete dál přes Náměstí republiky ke krajskému úřadu, po celou dobu cesty máte po levé straně staveniště. S výjimkou stavby obytného domu u kostela sv. Václava se ale nikde nestaví. Čtyři velké projekty - již zmíněný obytný dům u kostela, megalomanský projekt Karolina, obytné domy u náměstí republiky a následně tzv. Černá kostka, tedy nová budova Vědecké knihovny, to vše mělo vytvořit jeden souvislý pás moderní architektury, který by navazoval na novostavbu krajského úřadu, ale třeba i na vcelku moderní funkcionalistické stavby v okolí Domu Energetiky. Díky tomu by bylo konečně urbanisticky propojeno centrum města s Mariánskými Horami, na což by pak následně mohly navázat nové architektonické projekty v oblasti Dolních Vítkovic. Z centra města se tak konečně mohlo stát opravdu místo k žití, z Ostravy jako celku pak zase o kus víc město a ne jen slepenec bývalých obcí. Jenže z mnoha důvodů, ať už je to neochota bank dávat úvěry, neochota krajských radních dodržovat smlouvy, neochota lidí nakupovat nové byty, byly tyto projekty zastaveny, odloženy, přerušeny. Prostě vyšuměly.

"ošumtělá"
Není to ale jen moderní architektura, která je v Ostravě válcována. Stačí se projít Ostravou a všude najdete spoustu starých, hodnotných architektonických kousků, které naprosto akutně potřebují opravu. Že by se do oprav někdo hnal, se ale opravdu říct nedá. Je mi jasné, že to vyžaduje obrovské investice a nelze udělat všechno hned, ale měl by existovat alespoň nějaký časový harmonogram záchrany těchto budov. Ostrava totiž rozhodně není město, které by mělo historických budov zrovna nazbyt, přesto necháváme vesele chátrat skoro celou jednu čtvrť (Přívoz) a centrum města je spíš jako Potěmkinova vesnice - lesk výloh často překrývá opadávající omítku. Ani porubská výstavba z 50. let není zrovna v nejlepším stavu, ale navzdory tomu, že je již nějakou dobu chráněna jako památka, její oprava se v dohledné době asi taky nechystá.

"ne-šumná"
Možná si ještě vzpomenete na pořad České televize - Šumná města. Ten pojednával o moderní architektuře v různých městech ČR, snažil se hledat to kvalitní, co v nich ve 20. století vyrostlo a zachovalo si svou hodnotu i s odstupem času. Takovými "šumnými" stavbami by časem mohly být výše zmíněné projekty, ale třeba i vkusně a moderně udělané přestavby historických budov. Nic "šumného" se ale v Ostravě neděje. Zato se staví (opět) další hypermarket, tentokrát jej staví řetězec Globus na okraji Poruby. S trochou štěstí se ještě dočkáme i nějakého toho nového Lidlu. Takže ono to vlastně není s námi tak špatné, sice nebudeme mít novou architekturu, ale na rohlíku za 0,90 Kč (ke kterému nám nepochybně politické strany přihodí ještě nějaký ten předvolební guláš) si můžeme pochutnat všichni, na knihách z Vědecké knihovny by si pochutnalo jen pár intelektuálů.

"Ostravo, Ostravo, kde jsem oči nechal, když jsem k tobě spěchal..."
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Irča Irča | 31. srpna 2009 v 1:34 | Reagovat

Šumný článek

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama