Cena za nesplněný slib

4. srpna 2009 v 23:52 | kunik |  - Články, úvahy, eseje
Lidé si obvykle stěžují, že politické strany neplní své sliby, a že neexistuje způsob, jak je za to reálně potrestat. Nyní je ovšem čím dál víc jasné, že za nedodržený slibu, který dala bývalá vládní koalice těsně po minulých sněmovních volbách v roce 2006, asi tvrdě zaplatí.


Jde o slib, že změní dnešní formu volebního systému, lépe řečeno, že pozmění dnešní variaci poměrného systému přepočítávaného D'Hondtovou metodou na variaci jinou. Cílem měl být volební systém spravedlivější k menším parlamentním stranám. Současný volební systém totiž funguje tak, že nejdřív přerozdělí mandáty pro velké strany a pak teprve pro menší. To vede k tomu, že v menších volebních obvodech jednoduše mandáty na menší strany nevybudou (jak se stalo při minulých volbách Straně zelených např. na Liberecku, kde získala 9,5% hlasů, ale žádný mandát).

Chybou bývalé vládní koalice bylo, že s návrhem změny dlouho otálela a na pořad jednání vlády se tak dostal teprve letos na jaře. Jenže jak se dalo čekat, menší strany chtěly pro sebe ještě výhodnější systém než, s kterým napoprvé vyrukovala ODS. Je pravděpodobné, že by po vleklých jednáních dospěly vládní strany k nějakému kompromisu, jenže do těchto jednání přišel pád vlády. Po této události přišla na řadu důležitější jednání a změna volebního systému přestala být na pořadu dne.

To, že systém zůstává nezměněn je ovšem asi největší současný nepřítel středových a pravicových stran. Dnešní systém je totiž velmi výhodný pro strany s výsledky nad 30%, pro strany okolo 15% je velmi podobný jako ostatní poměrné systémy, ale pro strany v rozmezí 5 až 7% je téměř likvidační. V praxi funguje totiž tak, že strana s 5,5% hlasů nezíská 11 mandátů, jakoby získala v čistě poměném systému, ale reálně získá mandátů 5 až 6. Díky tomu se ne levice, ale volební systém, stává největší překážkou vzniku jakékoli středo-pravicové vlády. Vyjma ODS se totiž ostatní strany, které by ji mohly teoreticky tvořit (KDU-ČSL, TOP 09, SZ), pohybují právě v tomto rozmezí (SZ v současnosti ještě níž). A tak se může stát, že na počet odevzdaných hlasů středo-pravé strany zvítězí, ale převahu mandátů ve sněmovně bude mít levice.

(Tady se také projevuje krátkozrakost ODS, která nebyla nakloněna volební koalici s TOP 09. Vzhledem k současným preferencím obou stran by mohly společně získat něco přes 40% hlasů a tak reálně okolo 90 mandátů, odděleně budou rádi, když získají mandátů 85.)

A tak není úplně pravdou, že se za nedodržení volebních slibů neplatí. V tomto případě se platit bude a bude to drahé. Možná totiž za toto zaváhání našich politiků zaplatíme cenu morálně téměř neúnosnou - budem si asi muset zvyknout (jak nás už před časem "varoval" Jiří Paroubek), že komunisté jsou zpět u moci, i když nepřímo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Murarik Murarik | E-mail | Web | 21. prosince 2011 v 15:01 | Reagovat

Moc dobrý. Těším se na další

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama