Jáchym Topol - Kloktat dehet (literatura)

7. srpna 2009 v 21:47 | kunik |  - Recenze a anotace
Jáchym Topol je v současné době jedním z nejuznávanějších, nejznámějších a nejpřekládanějších českých autorů. Má vcelku širokou a stabilní čtenářskou obec a to navzdory tomu, že jeho knihy rozhodně nepatří do kolonky - lehce čtivé. A pro Kloktat dehet to platí snad i mnohonásobně.


K této knize by (alespoň podle mě) měl člověk přistupovat jako k samostatnému uměleckému dílu, tedy nezatížen žádným faktografickým pohledem. Trvání na reálnosti u tohoto textu by jen stěžovalo jeho vstřebání. Ostatně není to nic proti ničemu, nikde není řečeno, že umělecké dílo musí věrně odrážet realitu. A tak se Kloktat dehet odehrává v dosti imaginárním časoprostoru, kde čas plyne trochu jiným (ne-historickým) tempem. Děj je zasazen do míst, která by mnoha reáliemi mohla evokovat Československo 50. a 60. let, ale jen zdánlivě. Mnohé věci autor upravil a doupravil tak, aby výsledný efekt odpovídal jeho záměru alternativního historického vývoje našeho státu. Jak Topol uvedl v jednom rozhovoru, chtěl prý dát touto knihou Čechům možnost pocítit národní hrdost. Značná část děje se totiž odehrává jakoby v roce 1968, avšak ten už Topol interpretuje a dotváří po svém.

Společným jmenovatelem topolových prozaických děl jsou mimo jiné neobvyklé hlavní postavy. V románu kloktat dehet je tou hlavní postavou chlapec Ilja. Je to sirotek žijící v dětském domově v malé obci Siřem. Ilja je vypravěčem celého příběhu - to Topolovi umožnilo zaprvé dynamický způsob vyprávění (připodobnil ho k ději akčních počítačových her odehrávajících se tzv. v první osobě) a zároveň větší možnosti, co se týče surrealistických prvků v knize, protože pohled dítěte je vždy (díky tomu, že není schopno vše do důsledku pojmout) tak trochu surreálný.

Po jazykové stránce je Kloktat dehet napsán dosti hovorově. Kromě nespisovných výrazů a nářečí používá Topol ještě slova přejatá z ruštiny, ale také vojenský a komunistický žargon, což bez alespoň částečné znalosti naší nedávné historie (a s ní spojených výrazů) stěžuje mladšímu čtenáři čtení a plné pochopení textu.

Tento Topolův román je obdivuhodnou konstrukcí propojující historický román s románem vývojovým. Do této kombinace ještě zapojuje svůj specifický vyprávěcí styl a to vše je nadsazeno a dotvořeno surrealistickými prvky. Je to dílo reflektující nás jako národ, náš pohled na historii a na svět. A zároveň kniha vyprávějící místy i dojemný příběh chlapce, který se nesnaží řešit žádné zásadní morální, dějinné nebo filozofické otázky, který je prostě vrhnut do života (ne zrovna šťastného) a který chce prostě jenom přežít. Kloktat dehet je místy náročné čtení, někdy i docela drsné, ale především kvalitní. Dílo tak trochu šílené, tak trochu geniální.


- článek o další topolově knize Anděl najdete zde: http://kunik91.blog.cz/0811/jachym-topol-andel-literatura
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama