Rok vlády levice v krajích

25. listopadu 2009 v 13:03 | kunik |  - Články, úvahy, eseje
Tak nám uběhl první rok, co vládne levice na všech hejtmanstvích v ČR. Je tedy čas bilancovat. A ať už si odmyslíme jakékoli osobní politické preference a budeme se řídit pouze faktografickými údaji, tak na oslavu to tedy rozhodně není.


Škodolibě by se člověku chtělo poznamenat, co si lidé zvolili, to mají, sami to chtěli (bohužel to tak nefunguje, protože i ti, kteří si toto nezvolili, mají tu stejnou krajskou vládu). Přesto tahle věta by tedy minimálně patřila Středočeskému kraji, protože jestli někdo čekal, že se David Rath začne ve funkci hejtmana chovat normálně, tak byl opravdu neuvěřitelně naivní. Je to stále ten stejný fanatik posedlý mocí, jakým byl vždycky. Co mě fascinuje je to, že mu tolik lidí dalo svůj hlas i přes praktiky na hraně demokratičnosti jako třeba, když donutil celou kandidátku ČSSD ve Středočeském kraji podepsat, že pokud by snad někdy hlasovali s opozicí, tak zaplatí pokutu 4 000 000 Kč (to že snad má každý krajský radní vlastní hlavu, názory, ale také svědomí jde stranou). Člověk historie znalý jen jasně vidí, že David Rath uplatňuje metodu tzv. vázaného mandátu, která dovedla do krize parlamentní systém první republiky. Ale co je to nějaká krize nebo morálka, když jde o moc. A tak nám již rok David Rath spokojeně vládne Středočeskému kraji a člověk by snad chvílemi začal pochybovat, jestli si tak trochu nespletl roli nebo jméno. Chová se totiž tak trochu jako (Santa) Klaus, který rozdává dárečky každému koho potká...

Ostatně, když už jsme u těch "dárečků" možná bychom se měli na chvíli pozastavit a vysvětlit si, co to vlastně ony "dárečky" jsou. Ve všech krajích je to proplácení 30 korunového polatku v krajských nemocnicích a lékárnách, v kraji středočeském pak ještě jako bonus je to proplácení jízdného do školy všem žákům. Ale jaká je pravá podstata těchto vskutku amorálních a populistických "dárečků"? Dá se to přirovnat asi k tomu, že Vás zloděj okrade o peněženku a neudělá to jen Vám, ale udělá to další tisícovce lidí. Předpokládejme, že každý měl v té peněžence tisícovku. A zloděj se zachová tak, že z toho tisíce lidí vrátí jejich peněženku (ovšem už jen s třemi stovkami, nikoliv s tisícovkou) řekněme polovině, tedy 500 lidí. Ale za to jim vrátí tu peněženku ovázanou mašličkou a média z něj udělají dobrotince, který obdarovává chudé. Protože přesně toto krajské vlády sociální demokracie dělají. Dávají zpět občanům část daní (které jim ti samí občané před tím odvedli) a to ještě jen některým a tváří se přitom jako samaritáni, jakoby to snad dávali ze svého.

Pokud to stále někdo ještě nevidí, tak ty třicetikorunové poplatky jsou propláceny z peněz kraje. Jenže kraj nedostává peníze na proplácení nějakých poplatků, ale na údržbu silnic, na zpravování škol, na fungování kraje. Je tedy jasné, že někdy ty peníze musí chybět. A taky chybí! Mezitím co kraje za vlád ODS byli ve svém hospodaření přebytkové, dnes jsou ve ztrátě a to ve ztrátě v řádech miliard korun. Ale co víc, i kdyby se jim dařilo mít hospodaření vyrovnané, tak to, že místo do rozvoje kraje vráží tyto peníze do těchto populistických gest, je absolutně neodpustitelné. Jestli to náhodou někdo nepochopil, tak daňový systém je zřízen proto, aby bylo možné financovat věci, které jsou obecně prospěšné, ale které by jedinci asi jen těžko zafinancovali sami jako je např. armáda, policie, dopravní cesty, školství atd. Ale např. ve školství se z daní platí učitelé, provoz škol, ale sešity si musí koupit každý sám. Proč? Ne, že by to nešlo, můžeme klidně od každého vybrat na daních o stovku na sešity víc, ale než ta stovka proputuje celým státním systémem, tak z ní nebude stovka, ale řekněme 80 korun, protože se v průběhu výběru daní bude přesouvat, bude se s ní pracovat a tedy bude tam nějaký úředník, kterému jde plat atd. Takže nakonec je celá tahle transakce k ničemu, protože vyjde dráž a výsledek je nejistý. A to samé platí o 30 korunových poplatcích. Ty si přece může každý zaplatit sám, na to nemusíme tunelovat už tak malé zdroje státní pokladny.

Ale podívejme se i na tu reálnou praxi a to v Ostravě, ať je to přímo z míst, kde žiju. V Ostravě získala v krajských volbách ČSSD 41,02% hlasů. Jejím hlavním volebním tahákem bylo "zrušení" poplatků u lékaře a díky tomu vyhrála volby. Najednou se ale (světe div se) po volbách ukázalo, že ony se teda poplatky nezruší, ale že se budou pouze proplácet a to jen někde - konkrétně v krajských nemocnicích. Co už asi sociální demokraté pozapomněli svým voličům v Ostravě říct je to, že v Ostravě žádná krajská nemocnice není a pokud nechtějí utratit za dopravu do jiného města (která je stoprocentně vyjde dráž než oněch 30 kč), tak mají prostě smůlu. To ovšem naší drahé krajské vládě nezabránilo v tom stopnout již rozjetý, schválený a krajským úřadem jen z desetiny financovaný projekt nové vědecké knihovny tzv. Černé kostky s oddůvodněním, že by to vyšlo kraj moc draho. Nakonec se ukázalo, že jakákoli jiná varianta než tato vyjde kraj mnohonásobně dráž, a že peníze na ostravskou vědeckou knihovnu rozpustili místní sociální demokraté ve zdravotnických poplatcích v krajských nemocnicích, tedy mimo území Ostravy. Stát se toto v kterémkoli jiném odvětví než ve státní správě, šel by dotyčný, který je za tuto kolosální koncepci podvodů (na voličích) a špatného nakládání s cizími finančními prostředky zodpovědný, dávno za mříže.

Největší tragédií je, že předčasné volby v krajích se nedají jen tak vyvolat, takže budeme nejspíš svědky podobného (ne)hospodaření další tři roky. A za tři roky na tom kraje budou možná dost podobně jako ČSA. Když do ČSA přišel Jaroslav Tvrdík (ČSSD), byla to prosperující firma s miliardovými zisky, když z nich odcházel, byla (a stále je) to firma v miliardových dluzích. A to jsou ještě "malé" položky, to jsou "jen" kraje a ČSA (i když našli bychom i spoustu jiných příkladů), ale teď si představte, jak by asi dopadla státní pokladna, kdyby se moci opět chopila Paroubkova ČSSD. Ale co je na tom příšerné je to, že asi největším výsměchem jakémukoliv právu v tomto státě je, že ať už to kdokoliv ve státní správě udělá svým špatným rozhodováním jakkoliv vysoký dluh, nikdy za to neponese odpovědnost.

Takže užívejme si ještě chvíli tuhle úžasnou jízdu na populistické vlně. Však on to NĚKDY, NĚKDO zaplatí... Nebo ne? Ale ano, ale opět to zaplatíme MY.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Annet Annet | E-mail | Web | 25. listopadu 2009 v 15:45 | Reagovat

Co na to říct? Snad jen svatá pravda.:))

2 leni leni | Web | 25. listopadu 2009 v 19:05 | Reagovat

Naprosto souhlasím. Nechápu, že to spousta lidí nevidí. Nebo nechce vidět.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama