Tak jsme si zavzpomínali a jedeme dál...

18. listopadu 2009 v 15:03 | kunik |  - Články, úvahy, eseje
Začalo to pořádně asi před měsícem. Blížící se 20. výročí se začalo neustále omílat ve všech médiích. Začali jsme u jednoduchých a jasných sdělení - dřív jsme se měli blbě, nikde nic nebylo, stáli jsme fronty. Po třech týdnech této mediální masáže "za komunistů jsme skoro nic neměli" a dokazování si, jak se teď (konzumně) máme lépe, se ozvali první, kterým už to lezlo krkem (např. J.X.Doležal z Reflexu) a začali poukazovat na to, že komunistický režim byl odporný mnohem víc v jiných věcech, než v tom, že nebyly banány a nosili se úděsné hadry, a že bychom si to snad mohli připomenout i jinak. I oni nakonec byli vyslyšeni a i na ty svobody a myšlenky došlo (jako vždycky nakonec, ale aspoň někdy).


Tak celá země vzpomínala. Vzpomínali disidenti, bývalí studenti, politici, novináři, písničkáři... I ti komunisté zavzpomínali - najendou jsme si mohli přečíst rozhovor s Jakešem, dozvěděli jsme se i o vizích Štrougala, již zesnulého Adamce, dokonce i Štěpán, který byl odsouzen za to, že přikázal zmlátit studenty na Národní třídě, byl vytažen na pár vteřin z propadliště dějin.

Snad z nostalgie zavzpomínal i pan prezident Klaus a (znovu)našel již nánosy času téměř nezřetelné společné názorové průsečíky s bývalým prezidentem Havlem. A ač si občas vyslechl nějaký ten pískot, když se zjevil na vzpomínkových akcích, nakonec se zachoval solidně a vyjádřil svůj obdiv těm, kteří měli víc odvahy než on a něco proti komunismu dělali. Asi se rozhodl po obstrukcích s Lisabonem zase chvíli vystupovat jako státník.

S železnou pravidelností se vrátila i polemika na téma, jak o době komunismu učit, že o ní děti ví málo, že je to snad ani nezajímá...atd. Naštěstí tento problém se postupem času řeší sám, jak se totiž vzdalujeme od komunistického režimu, čím dál víc se stává minulostí a dá se tedy na něj nahlížet s větším odstupem i nadhledem, takže se o něm již postupně učit začíná. Za pár let už to přestane být problémem a začne si diskutovat o tom, že ty děti jsou bohužel tak ochuzené a nevzdělané, protože neví nic o ekonomické transformaci v 90. letech a jak je to možné, a že nidko neví, jak o tom má učit apod.

Kromě vzpomínání na komunismus a Sametovou revoluci se média a politici div nepřetrhli také v horečném hodnocení uplynulých dvaceti let. Jak jste si jistě už povšimli, dějiny naší země běží ve dvacetiletých cyklech, které povětšinou mají nějaké společné jmenovatele. A tak se dočítáme, kolik lidí ještě vzpomíná s láskou na minulý režim, kolika lidem se líbila ekonomická transformace, kolik lidí je spokojení s domácím politickým vývojem, zahraničně-politickým vývojem. Ještě tak týden bude dojíždět celá ta mediální vzpomínková symfonie, a pak už snad bude zase prostor na nějaký nový skandál nebo kauzičku. (Přece jen už dlouho nic nebylo...)

Jedinou zajímavou myšlenkou, která na mne zatím z internetových serverů vypadla, bylo: "A co dál?" Ano, řekli jsme si, co bylo všechno špatně za komunismu, řekli jsme si, co se nám všechno nelíbilo v posledních 20 letech, ale tak nějak jsme si zapomněli říct, co v dalších dvaceti letech chceme dělat. To, že naší společnosti chybí jakákoli vize, je absolutně tragické. Přitom ne, že by toho bylo zase tak málo, co by se ještě mělo změnit. V tomhle totiž ani ty komunistické pětiletky nebyly tak hloupé (i když ve všem ostatním ano), dávaly nějaký cíl, všichni věděli, kam směřujeme. I po Samotové revoluci všichni věděli, kam směřujeme. Chtěli jsme do Evropy (tam jsme), chtěli jsme svobodný trh a podnikání (máme), svobodu slova (máme), možnost volně cestovat (máme), pluralitní demokracii (máme) … Ale co chceme teď? Dobře teď jsme si zavzpomínali a jede se dál, ale nevíme kam. Tohle bychom asi měli začít řešit. Neměli bychom totiž zapomínat, že člověk jdoucí bez mapy v poušti má tendenci postupně zatáčet a tak dřív nebo později začne chodit v kruhu, ač je skálopevně přesvědčen, že jde rovně.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 TlusTjoch TlusTjoch | Web | 18. listopadu 2009 v 15:36 | Reagovat

S tou chybějící vizí je to 100% pravda.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama