Poznámky a poznatky z USA II.

18. června 2010 v 6:17 | kunik |  - Osobní poznatky a žvásty
Tentokrát bych se docela rád věnoval americké povaze. S čím jsem se měl zatím možnost setkat, tak to bylo velice expresivní chování. Lidé tady celkem nemají problém s tím se hlasitě a bezprostředně vyjadřovat.

S oblibou se nahlas smějí, často se drží kolem ramen, křičí, zpívají, tančí, tleskají atd. K tomu tleskání - zatím co u nás je to výraz vysoké míry uznání, který používáme pro nejlepší sportovce, umělce atd., tady se tleská i kvůli maličkostem např. po odvedené práci si všichni zatleskají, jak jsou dobří, že to zvládli.

S těmito povahovými rysy souvisí i další příhoda z mých pracovních umístění. Tentokrát jsem se octl na místě, kde se měly dělat vázané stavby. Pokud náhodou někdo nemá moc představu, co to je, to nevadí, já do té doby, než jsem tam přišel, v životě žádnou nedělal a má představa o tom, jak se to přibližně dělá, byla taky dost chabá. A přišel za mnou jeden z místních organizátorů a řekl mi: "Tady máš nějaké obrázky pro inspiraci a vytvoř plán brány, kterou pak tady s klukama společně postavíš." Pro ty, kteří znají mé schopnosti technické a kreslířské (a ještě nespadli smíchem pod stůl) bych rád podotknul, že to nebyla žádná malá bránička, ale měla mít několik metrů na výšku i na šířku. Tak jsem si řekl, že mi teda asi nezbývá nic jiného než to zvládnout. Ani nevím jak, ale podařilo se mi stvořit docela solidní plán brány se všemi požadovanými druhy vazeb a mohlo se začít stavět. Nebudu vás napínat, ta stavba vážně stojí, přesně tak, jak jsem si ji vymyslel a nakreslil. (fotodokumentaci k tomu dám na rajce.cz) A kromě jedné veliké klády, byla vytvořena, sestavena a pospojovaná mýma rukama a rukama dalších amerických skautů. A teď proč to zařazuji do poznámek o americké povaze - protože tohle by se mi v Česku nemohlo stát, tam je totiž každý "inženýr" a "odborník na všechno" a nikoho by nenapadlo mi něco takového svěřit. Tady byli úplně odvaření i z toho, že jsem byl schopen nakreslit něco, co vypadá alespoň trochu normálně. Měl jsem udělat plán, a když jsem ho měl, tak ho bez keců realizovali, skvělé.

Další věc, která mě vážně baví, je, že Američané nemají rádi malé věci, potřebují mít všechno enormně veliké. Krásným (i když možná ne příliš slušným) příkladem jsou toalety. Asi máte představu, jak velký je normální evropský pisoár. Tak si představte něco, co je asi 5x větší (vypadá to jako by to bylo pro slona, vážně ten pisoár je širší než já) a to je jejich toaleta a na ní je napsáno "american standart". Ne, že by všechny byly takové, ale tyhle "american standart" pisoáry jsou vážně šílené.

Myslím si, že americké stravování taky hodně vypovídá o jejich povaze. Přijde mi, že znají pouze dva druhy jídel - tučné a sladké. Kupodivu (i když sladké miluju) začínám dávat přednost tučnému, protože to se dá chuťově zvládnout, sladké je většinou tak sladké, že požít ho znamená do jisté míry usilí a přemáhání. Zásadní ale je, že používají takřka jenom plastové nádobí i příbory! A to nejenom na táboře(kde by to člověk ještě pochopil), ale oni mají plastové nádobí i doma a tím myslím jenom plastové. Dokonce i mnohé věci, které se na první pohled tváří jako sklo jsou z plastu.

Docela častou otázkou, na kterou se mě tu ptají, je, jestli máme velká nakupní centra, jestli máme iPhony, kluby atd. Někdy je docela těžké jim vysvětlit, že po materiální stránce jsou naše země takřka stejné a že rozdílnost je hlavně v chování kultuře a zvycích. Jo a musím se smát, když řeknu tomu výkvětu americké mládeže, že u nás není trestné držet určité množství drog, že můžeme pít od 18 a že u nás máme jen malé procento jiných národů a ras. Věřte mi, není nic lepšího než slyšet Američany říkat: "Do té země se chcu přestěhovat, hned!"
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Ondráš Ondráš | 18. června 2010 v 19:22 | Reagovat

Hi hi, ve snu by mě nenapadlo, že se tam naučíš manuálně pracovat :-D

2 Natan Natan | E-mail | 23. června 2010 v 23:09 | Reagovat

Ahoj Libuše, zdravím tě do Emeriky. Pěkně si to užij a neudělej nám českým skautům ostudu. Gratuluji k vázané stavbě! Hodně foť, ať nám vše můžeš ukázat. Měj se fajn!

3 Angel Darkwood Angel Darkwood | Web | 26. června 2010 v 12:05 | Reagovat

V Americe musí být vážně příjemně s takovým příštupem od lidí. Tady to opravdu vypadá úplně jinak^^

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama