Poznámky a poznatky z USA V.

15. července 2010 v 18:04 | kunik |  - Osobní poznatky a žvásty
Nové úvahy a zážitky z amerického prostředí, tentokráte ještě jednou o vnímání hodnot, o profesionalitě, o rasismu a na závěr o jednom malém vtipném sousloví.


Vnímání hodnot
Už jsem o tom psal v souvislosti s odpady, ale musím se k tomuto tématu vrátit. Myslím, že tato historka taktéž krásně ilustruje nazírání Američanů na hodnoty a přírodní zdroje. V Severní Karolíně je v létě běžné počasí mezi 35-39°C, to znamená, že každý má doma klimatizaci. Někteří lidé jsou svou klimatizací natolik posedlí, že si doma vytváří teploty absolutně neodpovídající ročnímu období. To je i případ rodiny, kde přebývám, když nejsem v campu. Hlava rodiny totiž miluje opravdu chladné klima, a tak navzdory panujícím vedrům, on doma udržuje teplotu okolo 70°-75° F (21°C-23°C). Díky tomu jsem já i jeho žena seděli u večeře navlečení do mikiny, protože jinak by nám prostě byla zima, zatímco on spokojeně seděl v nátělníku a kraťasech. Jeho manželka se pokusila situaci změnit a zkusila zahrát na city, tedy na peníze. "Někdo by měl udělat fotku, jak tady uprostřed léta sedíme v mikinách..." řekla. Její můž odvětil: "Co tím chceš říct?" "No že by třeba aspoň v létě tady mohlo být o něco tepleji než 75°F." "Nemyslím si..." "Možná kdyby ses koukl na účet za elektřinu, změnil bys názor..." "Mě to nezajímá, přece vydělávám proto, abych se mohl doma cítit pohodlně." (Je to trochu kostrbatý překlad, ale podstatu vystihuje - vůbec ho nezajímá, že tímto způsobem užívání klimatizace využívá zbytečně neskutečné množství elektrické energie a tím i přírodních zdrojů. Důležité je, že on si na to vydělá, a tak si to dopřeje.)

Profesionalita
Myslím si, že až tady jsem opravdu pochopil plný význam slova profesionalita. Posvátným souslovím je zde "customer service". Tak například, každý týden se konají 3 táboráky, které mají pevně daný program, který je každý týden stejný. Tyto táboráky nejsou ale jako ty naše, že si sedne skupina lidí kolem ohně, opéká špekáčky a povídá si a zpívá. Místní táborák je spíš jako malá estráda, oheň hoří někde v rohu a lidé, co tu pracují, se snaží v malém amfiteátru zabavit místní dětičky po dobu jedné až dvou hodin. Na začátku každého tohoto táboráku se pouští hudba a "pracovníci" na ni tančí na jevišti, zatímco se postupně usazují diváci. Ta hudba je pokaždé stejná, takže ty písně slyšíte 3x týdně. Přesto kdykoliv přijdete na jeviště, musíte se tvářit jako by to byl ten největší hit, který právě slyšíte poprvé v životě. Stejně tak všechny ty scénky, které se následně hrají, už člověk viděl stokrát, přesto se tváří, že je to ta nejlepší zábava jakou, kdy viděl. Prostě jako když zpěvák jede na turné - pokaždé dělá to samé, ale pokaždé pro nové publikum, a proto to musí znovu a znovu rozbalit naplno.
V každé situaci se od vás očekává ten nejlepší "customer service", do kterého patří, že jste taky neustále milý a nadšený. To taky znamená, že když vám jeden den na hodinu vyhodí sedm kamarádů z práce, není ani nejmenší důvod, abyste dali najevo před dětmi, že jste smutní, že máte nějaký problém, že je něco špatně. Prostě tady musí být člověk "profesionál" i jako lektor na táboře.

Rasismus
Ačkoliv Severní Karolína není ještě ten úplně pravý Jih, stejně už se zde můžete setkat s chováním typicky "jižanským". Lidé zde občas mají konfederační vlajky, všude jsou zde kostely a mnoho lidí zde je více či méně rasistických. Někdy to člověka až překvapí, neboť USA s oblibou proklamují svou otevřenost lidem všech národů, ras a vyznání. V praxi to ale není (aspoň v této části USA) tak úplně pravda. Několik lidí se mě už tady ptalo, jestli máme v ČR Ku-klux-klan, jestli u nás žije hodně černochů apod. Když slyšeli, že v ČR narazit na černocha je docela problém protože jich u nás žije opravdu jen pár, zaznívali výkřiky jako: "Ok, okamžitě se stěhuju." Byl jsem tu i svědkem otevřených rasistických nadávek. Samozřejmě nechci soudit, neboť nepředpokládám, že by zrovna problémové černošské děti byly na skautském táboře, ale co jsem měl zatím možnost potkat místní černochy (nebo Afroameričany, chcete-li), tak to byli vždy absolutně normální, otevření a milí lidé.

"Johny scout"
Dlouho jsem přemýšlel, jak bych mohl vysvětlit toto sousloví. Johny scout je prostě smyšlená postavička (něco na způsob Rychlonožky z Rychlých šípů). Toto sousloví se pak používá jako určitý druh žertu, když někdo dělá nějakou skautskou činnost a nejde mu to např.Když někdo váže uzly a není schopen nějaký udělat, řekne se mu, že je Johny scout. Toto oslovení se taky může použít, když někdo vypadá, že je úplně mimo. No prostě na to, aby to člověk popsal slovy, je to docela těžké. Naštěstí jednoho dne si zde někteří místní skauti museli obléknout velmi staré skautské uniformy jako připomínku 100 let skautingu v USA a já, když jsem to viděl, jsem usoudil, že toto musím zfotodokumentovat. Myslím si, že následující fotografie osvětluje sousloví Johny scout dostatečně a nepotřebuje už další komentář:foto
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 kriza kriza | Web | 20. července 2010 v 1:34 | Reagovat

No jak to tady čtu, tím víc mě ta země děsí a to, že v ní žije tolik lidí...

2 Vina Vina | E-mail | Web | 6. srpna 2010 v 0:32 | Reagovat

Já neumím česky hodně ale taky moc rád cestování. Přeji vám stálý mít zajimavé cesty

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama