Poznámky a poznatky z USA XI.

28. srpna 2010 v 6:04 | kunik |  - Osobní poznatky a žvásty
Několik poznámek a poznatků z Los Angeles.Nejzápadnějším bodem mé cesty po USA bylo Los Angeles. Velice příjemnou změnou bylo, že Los Angeles se ukázalo jako místo, které ač je na jihu USA, není spalováno nechutnými horky, ale je tam velice příjemné a stálé klima (tzn. skoro pořád slunečno, v létě okolo 30°C). Po Texasu hotové požehnání. Jenže, aby mohlo něco Los Angeles ochlazovat, musí to být logický chladné a to něco je Tichý oceán. Až na pláži v Santa Monice jsem pochopil, proč je v Kalifornii tak oblíbené surfování. Voda v oceánu byla totiž docela studená, takže se člověk musel chvíli aklimatizovat, aby byl schopný do té vody vejít, ale zato vlny vytvářel oceán vskutku obří. Takže na nějaké plavecké vyžití to tak úplně nebylo, ale pro surfování hotový ráj. Taky tam není problém na lidi s prknem narazit na každé pláži.

K plážím v Los Angeles se váže ještě jedna taková osobní historka. Ještě v ČR jsem dostal takový zajímavý nápad (já totiž mám občas takové opravdu blbé nápady), který vyplynul z debaty o tom, že nemám sluneční brýle a že si musím před cestou nějaké pořídit. Výsledek byl takový, že jsem se rozhodl, že si pořídím nějaké takové obří sluneční brýle, ve kterých člověk vypadá asi jako moucha a to jen proto, abych v nich pak přišel na pláž v Los Angeles a mohl s takovým tím přehrávaným "gangsta" výrazem říct: "Welcome California." Brýle jsem si pořídil a reakce kamarádů a známých byly v zásadě dvojí, buď to u nich vyvolalo neskrývané veselí, anebo se mě tázali, zda-li to opravdu myslím vážně a jestli už jsem se s těmi brýlemi viděl vzrcadle. Také mnozí (už z jistých zkušeností se mnou) vyjadřovali určité pochybnosti o tom, že jsem schopen něco tak malého a křehkého jako tyto sluneční brýle uchovat dva měsíce (během kterých budu hodně a často cestovat) a přivézt je až do Los Angeles. Na svou obranu bych rád podotknul, že dané sluneční brýle se mnou přežili měsíc a půl skautského tábora, cestování po Virginii, cestu do Atlanty a návštěvu Washingtonu. Bohužel, když jsem se vrátil někdy ve dvě ráno z Washingtonu DC do Severní Karolíny, kde jsem pobýval, zapomněl jsem tyto brýle ve spěchu někde na nádraží. Ani si neumíte představit, jak moc mě to rozladilo, protože už jsem byl přece "tak blízko". Jenže já, když se pro něco rozhodnu, tak zásadně neustupuji. Jakmile jsem dorazil do Los Angeles, šel jsem Hollywoodem a hledal jsem nejbližší obchod se slunečními brýlemi. Naštěstí jich tam bylo všude plno, tak jsem do jednoho hned zapadnul a pořídil si nové brýle "a lá moucha" a v nich jsem nakonec opravdu vyrazil na pláž a své předsevzetí splnil.


Asi nejznámějším symbolem Los Angeles je Hollywood sign, tedy velký bílý nápis Hollywood na jednom z kopců nad Hollywoodem. Jako správný turista jsem si nemohl nechat ujít možnost udělat si krásnou fotku tohoto symbolu města. A protože jsem měl už celé americké veřejné dopravy po krk, udělal jsem si z toho malý výlet a šel jsem k němu pěšky. Nebylo to nějak zvlášť daleko, akorát to bylo do kopce, což pro mnoho Američanů představovalo zásadní problém. Jenže chůze touto oblastí byla zajímavá sociologická sonda. Na hollywoodských kopcích už totiž nebydlí žádné nízkopříjmové skupiny obyvatel. Není to ještě taková boháčská čtvrť jako Beverly Hills, ale rozdíl oproti normálním americkým čtvrtím rozpozná člověk celkem snadno. Předně už tam neuvidíte žádné domy ze dřeva, které jsou jinak v USA všude, tam jsou všechny budovy zděné. Také tam nejsou žádné unifikované, katalogové domky, ale opravdu pořádné vily, u kterých se dá mluvit o nějaké architektuře. A místní vozový park je ukázkou luxusu, tam běžné osobní vozy moc neuvidíte.

Když člověk projde touto vilovou čtvrtí, octne se na parkovišti, kde končí cesta a kde je vyhlídka na ten slavný nápis. Tam si lidé většinou udělají fotografie a zase jedou pryč. Jenže tato vyhlídla je pořád ještě docela daleko od samotného nápisu a proto tam pro podivné turisty jako jsem já zbudovali ještě něco jako turistickou stezsku. Krásné na tom je, že už se vlastně člověk dostane uprostřed města do hor, protože ten nápis je docela vysoko, a tak to ještě je pár kilometrů stoupání, než se člověk octne na vrcholu, ale výsledek stojí za to. Takový výhled na Los Angeles vám neposkytne žádný mrakodrap. A když už jsme u těch hor, Los Angeles se vlastně rozkládá v jednom obřím údolí, které je obklopeno horami, takže kdyby nějaký obyvatel Los Angeles chtěl, může si denně vyrazit na hory a pak zaplavat v oceánu. Jen si nemyslím, že by to tam někdo takhle dělal.

Samotný Hollywood dnes už tak příliš nežije z filmového průmyslu jako spíš z turistického ruchu. Jsou tam sice stále filmová studia (ale i do nich můžete zajít na prohlídku, i když teda opravdu drahou) a několik kin, ale spousta těch původních kin a divadel je dnes přestavěna na obchody, kluby a hotely. Jedna věc je ale nezměněná, neustále tam přibývají nové hvězdy na chodníku slávy. Na něm najdete v zásadě každou slavnou celebritu, ať už filmového, hudebního, rozhlasového nebo televizního průmyslu. Upřímně mě pobavilo, když jsem tam narazil na hvězdu patřící Lassie, ano tomu psovi. Přišlo mi úsměvné, že, když je dostatečně slavný i pes, není jediný důvod, proč by tam neměl mít svou hvězdu taky.

Minimálně úsměvnou mi přišla situace, kterou člověk může vidět v zásadě v každém americkém filmu, ale která naživo vypadá ještě víc absurdně - skupina lidí, kteří čekají ve frontě před klubem, u jehož vchodu jsou dvě "gorily" v černém a ty tam postupně ty lidi pouštějí. Přesně tohle můžete vidět večer v Hollywoodu na každém rohu. Někdy jsem vážně nemohl věřit vlastním očím, když v té frontě stálo třeba až sto lidí, speciálně vymóděných, plně doufajících, že se "TAM" dnes večer dostanou.

Cestování po Los Angeles je přece jen o něco pohodlnější než v jiných amerických městech, protože je tam docela funkční veřejná doprava. Jezdí tam metro, autobusy a pak speciální druh autobus (tzv. rapid), který je delší a na rozdíl od běžných amerických autobusů nezastavuje na každém rohu. Ale stejně ani takový autobusový "expres" vám moc nepomůže, když je dopravní zácpa, což ovšem Američané stále ještě nějak nepochopili (nebo je jim to spíš docela jedno). Fascinující bylo, že už natolik předpokládají, že hromadnou dopravu jezdí hodně mexičtí emigranti, že v ní najdete reklamy ve španělštině.

Mírné, příjemné klima a velká koncetrace turistů a bohatých lidí dělá z Los Angeles také lákadlo pro různé tuláky, pobudy a žebráky. Těch je tam opravdu hodně a dost pravděpodobně se vás pokusí zastavit a vyžebrat od vás nějaké peníze. Je to vlastně taková skupina "inverzních turistů". Zatímco turistů Los Angeles peníze přinášejí, tito lidé mu je spíše ubírají, ale jinak stejně jako turisti obývají ta stejná místa. Přes den jsou v okolí všech důležitých atrakcí, v noci jsou pak třeba na městských plážích.

Přestože je Los Angeles město pop kultury a pozlátka, najdete i zde několik kvalitních muzeí a galerií. Jednou z největších galerií je LACMA (Los Angeles County Museum of Art), což je obrovský komplex, který čítá osm budov s různými typy expozic. Mě osobně nejvíc zaujala budova s moderním uměním a pak budova s japonským uměním, která byla zbudována tak, aby i přípomínala japonskou architekturu, a která obsahovala jak tradiční japonské umění, tak i moderní.

Los Angeles je velkoměsto (což poznáte už i podle oblékání lidí, které je velice výstřední), a proto si tam podle mě najde každý člověk nějakou zábavu odpovídající jeho vkusu. Samozřejmě víc je to město ale zaměřeno na běžného, komerční filmy hltajícího turistu. Velkou výhodou je zde stálé počasí, takže člověk může přijít do Los Angeles takřka kdykoli a bude slunečno. A protože stálé, hezké, slunečné počasí dělá lidi pozitivně naladěnými, je to tam vážně fajn.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Víťa Víťa | E-mail | Web | 12. září 2010 v 6:52 | Reagovat

Díky za zajímavý blog, pěkně se to čte. Veřejná doprava v LA funguje dobře akorát v centru, ve vzdálenějších oblastech už je to docela bída. Autobus jede jednou za hodinu, oproti jízdnímu řádu +/- 20 minut, staví málokde... A ve španělštině je tady skoro všechno, je to takové dvojjazyčné město :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama