Únor 2011

Když je láska slepá aneb Tomáš Verner v KLDR

17. února 2011 v 11:05 | kunik |  - Články, úvahy, eseje
Tomáš Verner, náš přední krasobruslař, má vztah na dálku s francouzskou krasobruslařkou Nathalií Pechalatovou. A to opravdu na dálku, on trénuje v Kanadě a ona v Rusku. Takové bulvární informace by mě nechávaly úplně klidným, nebýt toho, že v důsledku jejich dlouhého odloučení se rozhodli využít možnosti potkat se na společné exhibici a oslavit tak opožděně Valentýn. Jenže to nebyla ledajaká exhibice, ale oslava narozenin jendoho z nejhorších diktátorů planety, vládce KLDR Kim Čong Ila.

Tomáš Zmeškal - Milostný dopis klínovým písmem (literatura)

14. února 2011 v 13:25 | kunik |  - Recenze a anotace
Už jeho první kniha vyhoupla Tomáše Zmeškala, středoškolského učitele češtiny a angličtiny, mezi českou literární špičku. Milostný dopis klínovým písmem získal Cenu Josefa Škvoreckého a byl nominován na Magnesii literu v kategorii próza. Je třeba dodat, že oprávněně, je to více než jen podařený debut.

Pár poznámek k lékařským protestům

1. února 2011 v 12:57 | kunik |  - Články, úvahy, eseje
Ačkoliv jsem nebyl zastáncem protestní akce Děkujeme, odcházíme, měl jsem určité pochopení pro důvody, které lékaře k tomuto protestu dovedly. Ano, lékaři u nás nejsou zrovna kvalitně ohodnoceni, jenže to ani učitelé, vědci a další vysokoškolsky vzdělaní lidé ve službách státu. Ano, lékaři dělají naprosto absurdní množství přesčasů, které je logicky musí psychicky a fyzicky vysilovat. Ano, situace absolventů lékařských fakult před atestací je otřesná. To vše je pravda a body 2) a 3) se podle mě dají rozumně vyřešit, v bodu 1) se dá dojít ke kompromisu. Tak to alespoň do včerejška vypadalo.